Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
26°C
İstanbul
26°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Gök Gürültülü
26°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
23°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
19°C

2022 Ön lisans KPSS Ne Zaman Yapılacak ?

2022 Ön lisans KPSS Ne Zaman Yapılacak ?
26.06.2021
0
A+
A-

2021 yılı lisans KPSS başvuru sürecine girilmesi ile birlikte gözler önlisans KPSS başvuru ve sınav tarihlerine çevrildi. Devlet memuru olmak isteyen önlisans mezunları sınav tarihini araştırıyor. Peki önlisans KPSS tarihi ne zaman olacak? Ayrıntılar haberimizde.

BİR SONRAKİ ÖNLİSANS KPSS NE ZAMAN?

Bilindiği üzere önlisans ve lise KPSS iki yıldı bir yapılmaktadır.  Sınav tarihi belli olmamakla birlikte ÖSYM tarafından 2022 yılı sınav takvimi açıklandıktan sonra KPSS Önlisans tarihi de netleşecektir. Ancak geçtiğimiz yıla bakıldığında sınav 25 Eylül tarihinde yapılmıştır. 2022 Önlisans KPSS’nin de bu tarihlerde yapılması beklenmektedir. 

Sınavdan alınan puanların geçerliliği ise, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

BAŞVURU KOŞULLARI

Sınava, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabileceklerdir. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, sınava alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

BİREYSEL BAŞVURULAR

Bütün KPSS türlerinde olduğu gibi önlisans KPSS’de de başvuru merkezlerinden başvuru yapılabileceği gibi internetten bireysel olarak da başvurular gerçekleştirilebilir. 2020 KPSS’de 80 TL olarak belirlenen sınav ücretinin 2021 lisans KPSS’de olduğu gibi 2022 önlisans KPSS’de de zamlı olması bekleniyor. 

2020 KPSS başvuru kılavuzunda bireysel başvuru ile ilgili şu bölüm yer almaktadır; 

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru hakkı olan adaylar, ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER ’de yer alan “ADAY İŞLEMLERİ” alanından, buradaki açıklamalar doğrultusunda süresi içinde başvuru bilgilerini sisteme kaydedecek ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru, başvuru süresinin son günü saat 23.59’da sona erecektir.
DİKKAT: Başvuru bilgilerinin sisteme kaydedilebilmesi için başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir.” açıklamasının mutlaka görülmesi ve sınav ücretinin yatırılması, Aday Başvuru Kayıt Bilgileri’nin bir dökümünün yazıcıdan alınarak, başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekmektedir. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru yapan engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sistemde sağlık bilgisi bulunmayanların veya değişiklik olanların, sağlık/engel bilgilerinin sisteme girilebilmesi için, Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu’nu, Aday Başvuru Kayıt Bilgileri’nin bir fotokopisi ile engelli sağlık kurulu raporu/sağlık kurulu raporlarının onaylı bir örneğini, engel durumlarını belirten dilekçeleri ile birlikte başvuru süresi içinde ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir. Merkezimize gönderilen raporlar, sınav esnasında engelli adaylara uygun sınav koşullarının sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Adayların Merkezimize göndermiş oldukları raporları, yerleştirme ile kamu kurum ve kuruluşlarına atanma işlemlerinde dikkate alınmaz. Sınav esnasında engellerine yönelik uygun sınav koşullarının sağlanmasına ihtiyaç duymayan engelli adaylar sağlık kurulu raporlarını Merkezimize göndermemelidir.

2022 ÖNLİSANS KPSS KONULARI NELERDİR?

Önlisans sınavında adaylara toplam 120 soru sorulmakta ve bu sorular için 130 dakika süre tanınmaktadır. Memur adaylarının en çok zorluk yaşadığı konulardan birisi de sınav süresidir. Sınavda süre alan Türkçe paragraf ve sözel mantık ile matematik soruları adayların süreyi yetiştirememesine neden olmaktadır. 

Adayların sınava kalan süre içerisinde zaman yönetimini ve hızlı soru çözme tekniklerini iyi öğrenmenizi, denemeler çözerek sınav süresi konusunda kendinizi geliştirmeleri gerekmektedir. 2022 KPSS önlisans konuları 30 Türkçe ,30 matematik 17 Tarih 18 Coğrafya ve 15 Vatandaşlık- Güncel bilgiler sorularından oluşmaktadır.

ÖNLİSANS KPSS PUANLARI KAÇ SENE GEÇERLİ?

KPSS önlisans sınavından aldığınız puan bir sonraki KPSS önlisans sonuçları açıklanana kadar yani 2 sene boyunca geçerlidir. Kısaca 2020 KPSS önlisans sınav puanınızın geçerlilik süresi 2022 KPSS önlisans sınav sonuçları açıklanmasıyla sona erer. Bu süre içerisinde gelen memur alım ilanlarına 2020 KPSS puanınız ile başvuru yapabilirsiniz.

Daha fazla haber için TIKLAYINIZ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.