Anjiomyolipom Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

03.10.2020
A+
A-
Anjiomyolipom Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Anjiomyolipom Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Anjiomyolipom polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Anjiomyolipom Nedir?

Anjiomyolipom: AML olarak da bilinen bu hastalık sinsi bir şekilde ilerleyen bu nedenle de gözden kaçma olasılığı yüksek olan tümörlerden biridir. Erişkinlerde genel olarak nadir görüldüğü bilinen bu böbrek tümörünün böbreğin sıkça görülen mezenkimal tümörlerinden biri olduğu da bilinmektedir. Oranları değişse de oluşum yeri vasküler, kas ve yağ dokularıdır.

Popülâsyondaki oranı yaklaşık olarak %0,3 olarak görülen hastalığın %5’i solid böbrek kitlelerinden oluşmaktadır. Sıkça böbrekten kaynaklanan ancak az da olsa karaciğer, dalak, lenf nodu, retroperitoneal alanla, akciğer, üst solunum ve genital sistemde de görülebilmektedir. Anjiomyolipom en çok soliter lezyonda görülmektedir. Benign karakterindedir. Tuberosklerozla olan birlikteliğinden ve üzerindeki hormonsal etkilerden de bahsetmek gerekir.

 Anjiomyolipom Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Anjiomyolipom Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ÜROLOJİ ve KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümünde A diliminde yer alan madde de ki hali ile polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmemektedir.

A Dilimindi Yer Alan Madde:

2cm’den küçük (2cm dahil) anjiomyolipom sağlam kabul edilir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

 

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.