Artroskobik Cerrahi Girişim(Kapalı Ameliyat) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

03.10.2020
A+
A-
Artroskobik Cerrahi Girişim(Kapalı Ameliyat) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Artroskobik Cerrahi Girişim(Kapalı Ameliyat) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Artroskobik Cerrahi Girişim(Kapalı Ameliyat) Nedir ?

Artroskobik cerrahi girişim( Kapalı Ameliyat): Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen artroskobik cerrahi girişim, insan vücudunda bulunan bütün eklemleri kapsama alanına alan minimal seviyelerde yer alan bir yöntemdir. Aynı zamanda ortopedik rahatsızlıkların ortaya çıkarılması veya tedavi edilebilmesi için gerekli olan bir işlemdir. Bu cerrahi girişimin en fazla gerçekleştiği eklem olarak diz eklemi en popüler eklemdir.

Artroskobik Cerrahi Girişim(Kapalı Ameliyat) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

  • Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ bölümünde A diliminde Tanısal amaçla yapılan, herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı kanıtlanan artroskopik girişimler sağlam kabul edilir.
  • Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ bölümünde B diliminde yer alan Eklem içine yapılan her türlü cerrahi girişim (artroskopik veya açık cerrahi) polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.
  • Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ bölümünde B diliminde yer alan Beden hareket ve fonksiyonlarını bozmayan; omurgadaki, pelvisteki, kalça eklemindeki, omuzdaki, üst ve alt ekstremite eklemlerindeki anatomik veya fonksiyonel patolojiler, travmalar, açık veya artroskopik cerrahiler ve bu patolojilerin sekelleri polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.
  • Artroskobik Cerrahi Girişim( Kapalı Ameliyat) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ bölümünde C diliminde yer alan Beden hareket ve fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, üst ekstremite için silah kullanabilme, kavrama yapabilme, güç kullanabilme, alt ekstremite için merdiven-yokuş inip çıkabilme, koşabilme, güç kullanabilme fonksiyonlarını bozmayan; omurgadaki ve pelvisteki eklemlerin, kemiklerin, kıkırdakların ve kasların, bağların ve destek dokuların, damarların ve sinirlerin anatomik, fonksiyonel ve diğer hastalıkları, harabiyetleri, travmaları, açık veya artroskopik cerrahileri ve bu patolojilerin sekelleri polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

 

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.