Asıl Sağlık Muayenesinde Yaptırılan Laboratuvar (Kan) Testleri – Polislik ve Bekçilik

14.08.2019
A+
A-
Asıl Sağlık Muayenesinde Yaptırılan Laboratuvar (Kan) Testleri – Polislik ve Bekçilik

Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem ve Güven Masası), Çarşı ve Mahalle Bekçisi adaylarına asıl sağlık muayenesinde Yaptırılan Laboratuvar (Kan) Testlerin ele alacağız. Tüm bu anlatacağımız laboratuvar testleri ile ilgili durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİN’DEN alınmıştır.

Yönetmeliğe göre asıl sağlık muayenesinde tüm adayların; 

a) AKŞ, TSH.
b) İdrar Biyokimyası/Mikroskopisi, Cre, Üre.
c) Tam Kan Sayımı.
ç) ALT, AST, ALP, GGT, HBsAg, HBV DNA, Anti HCV, HCV RNA.
d) Kanda β-hCG.
e) Hastane sağlık kurulunun gerekli göreceği diğer laboratuvar testleri. Bu testlerin limit içerisinde olmaması elenme sebebidir. 

AKŞ NEDİR ?
AKŞ Açlık Kan Şekeri anlamına gelmektedir. Açlık kan şekeri, kandaki şeker miktarının belirli bir açlık sonrası ölçülen seviyesidir. Açlık kan şekeri seviyesinin 100 mg / dL’den (5.6 mmol / L) az olması normaldir. Açlık kan şekeri seviyesi 100 ila 125 mg / dL (5.6 ila 6.9 mmol / L) olarak kabul edilir. İki ayrı testte 126 mg / dL (7 mmol / L) veya daha yüksekse, diyabetiniz vardır.

TSH NEDİR ?
TSH:
Tiroid Uyarıcı Hormon demektir. Tiroid bezinizin gereken şekilde çalışıp çalışmadığını anlamak için TSH testi yapılır. Normal bir insanda 0-4 derece arasında olması gerekmektedir.

İdrar Biyokimyası/Mikroskopisi, Cre, Üre. Nedir ?
İdrarın asitliği veya alkalinitesinin bir ölçüsüdür. İdrar pH’ının kontrol edilmesi rutin idrar tahlilinin bir parçasıdır. … Rutin olarak hastane ve özel laboratuarlarda idrar örnekleri genellikle “Tam İdrar Tahlili” (TİT)” denen bir test istenerek incelenir.

Tam Kan Sayımı Nedir ?
Hemogram, tam kan sayımı demektir. Kanda yer alan lökosit ( Beyaz küre/ akyuvar) , eritrosit ( kırmızı küre/ alyuvar) , hemoglobin, hematokrit, trombosit gibi kanhücre elemanlarının sayılarını ve oranlarını veren testler bütündür.

ALT NEDİR ?
Sgpt ve Alanin aminotransferaz olarak da bilinen ALT, karaciğerdeki hücreler tarafından üretilen bir enzimdir.

Normal ALT değerleri;
Erkeklerde: 10-40 U/L’nin arasındadır,
Kadınlarda: 7-35 U/L arasındadır.

AST NEDİR ?
AST Aminotransferaz enzimi vücudunuzun çalışması için gereken kimyasal reaksiyonları harekete geçiren yardımcı bir proteindir.
Normal de AST seviyeleri, hücreler ve dokular zarar gördüğünde artar. Bu sebeple kandaki AST testi, kandaki AST miktarını belirler.

Normal AST aralığı erkeklerde: 10 – 40 birim / L,  kadınlarda: 9 – 32 birim / L’dir.

ALP NEDİR ?
Alkalen fosfataz, insanda vücut dokularında bulunan doğal bir proteindir. Yetişkinler için normal seviyeler: 25-100 U/L
Çocuklar için normal seviyeler: 350 U/L’ den düşük

GGT NEDİR ?
GGT testi, kanınızdaki GGT enzim miktarını ölçer.

HBsAg NEDİR ve HBV DNA NEDİR ?
Hepatit B virüsü ile ortaya çıkan karaciğer hücre iltihabı ve hasarı hepatit B hastalığı olarak tanımlanır.Hepatit B e antijeni (HBeAg) kronik hepatit B virüs (HBV) infeksiyonunda viral replikasyon, infektivite ve süregelen karaciğer hasarının önemli bir göstergesidir.

Anti HCV NEDİR ?
Hepatit C Hepatit C Virüs (HCV) enfeksiyonu sonucunda meydana gelen bir karaciğer hastalığıdır. Hastalık, bir kaç hafta sürebilen hafif bir formdan hayat boyu süren ciddi hastalığa kadar değişen hastalıklara yol açabilir.

Kanda β-hCG NEDİR ?
Beta HCG Hormonu (Human chorionic gonadotropin), kadında gebeliğin var olup olmadığını belirten hormondur. Yapılan kan testinde gebeliğin olup olmadığı beta HCG hormonu vasıtasıyla test edilir. Gebelik tespitinde temel alınan beta HCG hormonun değeri hamile olmayan bir kadında 0-10 mlU/ml değerleri arasındadır.


admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Süleyman dedi ki:

    S.a abi benim Akş 6.8 çıktı. Pmyo da bi problem olur mu

  2. Mustafa dedi ki:

    Benim AKŞ 102 cıktı fakat hastane referans aralıgı 74/110 yani degerlerin içinde. Yukardaki yazıya gore 100 üstü sıkıntı olur diyor bazı arkadaşların referans aralıgı 70/100 bazılarının 79/106 yani bu durumda referans numarlarının arasında olnalar geciyor mu yoksa 100 gecen direk eleniyor mu ?

  3. Ahmet dedi ki:

    Abi benim Anti Hbs değeri pozitif 46 çıkıyor. Sıkıntı olur mu