BEKÇİ ALIMLARI KPSS SINAVI İLE YAPILABİLİR

BEKÇİ ALIMLARI KPSS SINAVI İLE YAPILABİLİR

Geçtiğimiz günlerde bekçilere kimlik sorma yetkisi verilmesi için başlatılan kanun görüşmeleri hala TBMM’de görüşülmeye devam etmektedir. Yapılan görüşmelere CHP Kahramanmaraş Milletvekili olan Ali Öztunç’un konuşması damga vurdu.

ÖZTUNÇ yaptığı konuşmasında TBMM’de bekçilik kanunu ile ilgili yeni bir yasa çıkarılmasını ve çıkarılan bu yasa ile bekçi alımlarının artık KPSS sınavı ile yapılmasını istedi. Bekçilik alımlarında KPSS sınavının getirilmesini ise şu sözlerle savundu:  “Birkaç husus var. Şu ana kadar 21 bin bekçi alınmış. 8 bin de bu yıl başlatılacak. Yani 30 bin kişilik bir silahlı kolluk gücü kuruluyor. Bu bekçiler KPSS ile değil yazılı ve sözlü sınavla alınacak. Liyakat ve adalet olmayacak. Bu alınan bekçilerin bir cemaate bırakılmayacağının garantisini de bu hükumet veremez. Bu bekçilerin KPSS ile alınması gerekir. Eğer mülakatta ısrar ediyorlarsa mülakatların çekim altına alınması önerimizin kabul edilmesi gerekirdi. Ama etmediler. Ayrıca bekçilere 41 günlük bir eğitim yeterli deniyor. 216 saat eğitim verilecekmiş. Demokrasi ve insan hakları eğitimi 6 saat, temel hukuk 18 saat, silah ve atış 54 saat gibi. Bu kadar kısa eğitim ile bir insanın eline bu kadar yetki ve silah verilemez. Ayrıca en az ortaokul eğitim şartı var. Bu da kabul edilemez. En az lise mezunu olma şartı aranmalı. Polisin yetkilerinin tamamı bekçiye veriliyor. Oysa bekçi tespit yapıp kolluk kuvvetine haber veren kişidir. “

Halihazırda yapılan bekçilik alımlarında yazılı sınav, sözlü mülakat ve fiziki yeterlilik sınavı uygulanmaktadır. Eğer TBMM’de dile getirilen tasarı kabul edilirse bundan sonra ki bekçilik alımlarında KPSS sınavı zorunlu hale gelecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.