Bekçilere Dair Mecliste Kabul Edilen Tüm Maddeler

Bekçilere Dair Mecliste Kabul Edilen Tüm Maddeler

Ak Parti hükümetinin, 22 Ocak 2020 tarihinde Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin yaşadığı maduriyetlerin giderilmesi amacı ile 18 maddelik bir kanun teklifi sundu. Bu kanun teklifi geçtiğimiz günlerde TBMM tarafından kabul edildi.Bu kabul edilen maddelerin olduğu tam metni yayımlıyoruz.

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİ KANUNU TEKLİFİNDE KABUL EDİLEN MADDELER

MADDE 1– (1) Bu Kanunun amacı, çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde aranan şartlara, çarşı ve mahalle bekçilerinin atama ve adaylık süreçlerine, görev ve yetkileri ile çalışma şekillerine ilişkin esasları düzenlemektir.

İSTİHDAM

MADDE 2- (1) Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere, emniyet ve jandarma teşkilatlan bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilir.
(2) Emniyet ve jandarma teşkilatlarında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilir.

Adaylarda Aranacak Şartlar, Sınav, Atama ve Adaylık Süreci
Adaylarda aranacak şartlar ve sınav

MADDE 3- (1) Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde; 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurlar Kanununun 48 inci maddesinde sayılan genel şartlar ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenen eğitim, yaş, sağlık ve fiziki yeterlilik gibi özel şartlar aranır.
(2) Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edilmek için İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak giriş sınavında başarılı olmak şarttır.

DEVAM ETMEK İÇİN AŞAĞIDAN BİR SONRA Kİ SAYFAYA İLERLEYİNİZ

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.