Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
26°C
İstanbul
26°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Parçalı Bulutlu
31°C
Salı Gök Gürültülü
26°C
Çarşamba Sağanak Yağışlı
23°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
19°C

BU HASTALIĞI OLANLAR YAPDIM PROGRAMINDAN YARARLANABİLİR

BU HASTALIĞI OLANLAR YAPDIM PROGRAMINDAN YARARLANABİLİR

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik (SYDT) Fonu tarafından finanse edilen, verem aylığı 2021 ve SSPE nedeniyle psiko-sosyal ve maddi kayıp yaşayan hastaların öz bakım ihtiyaçlarını ve fiziksel çevrelerini iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir yardım programıdır.

Bakalım tüberküloz hastaları ve SSPE hastaları bu yardımdan nasıl faydalanabilecek. Tıbbi olarak tüberküloz (TB) olarak bilinen tüberküloz, solunum yolu yoluyla bir kişiden diğerine yayılan bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır. Tüberküloza Mycobacterium Tuberculosis adı verilen bakteriler neden olur. Tüberküloz, tüberküloz aşısı ile tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 2. maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları doğrultusunda ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen Türk vatandaşı verem ve SSPE’li kişiler, bu yardım programından yararlanın. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılacaktır.

Bu yardım programı kapsamında, şartları sağlayan ve Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından başvurusu kabul edilen verem veya SSPE hastalarına (10.000) gösterge rakamı ile sivil yardımın çarpılması sonucu bulunacak miktarda düzenli nakit yardımı yapılmaktadır.

2021 yılı için Tüberküloz ve SSPE hastalarına aylık 1.657,86 TL, yatalak verem hastalarına aylık 600 TL ek ödeme yapılacak. Uygulamadan yararlanılabilmesi için hastaların yaşadığı hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının üçte ikisinden az olması gerekmektedir.

Buna göre, yardımdan yararlanacakların hem kendileri hem de aynı evde yaşayan aileleri için aylık 1.402,64 liradan az gelire sahip olmaları gerekiyor. Ancak SSPE hastalarının da sağlık kurulu raporu olması gerekir.

Bu şartlara sahip olan hastalar Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak bu yardımdan yararlanabilecek. Tedavi görmemiş tüberküloz hastaları 12 ay boyunca ödeme alırken; ilaçla tedavi görenlere 30 ay, Tüberküloz menenjit hastalarına 18 ay, kemik tüberküloz hastalarına ise 15 ay boyunca ödenmektedir.

Tıbbi olarak tüberküloz (TB) olarak bilinen tüberküloz, bir kişiden diğerine hava yoluyla yayılan bulaşıcı bir akciğer hastalığıdır. Tüberküloza Mycobacterium Tuberculosis adı verilen bakteriler neden olur. Tüberküloz, tüberküloz aşısı ile tedavi edilebilir ve önlenebilir bir hastalıktır.

VEREM HASTALIĞI NEDEN OLUR VE TÜBERKÜLOZ NASIL YAYILIR?

Verem hastalığı yani akciğer tüberkülozu havaya salınan mikroskobik damlacıklar yolu ile insandan insana sunulan bakterilerden kaynaklanır. Bu salınma, aktif tüberküloz formuna sahip ve tüberküloz tedavisine şimdilik başlamamış bir şahıs güldüğünde, hapşırdığında, konuştuğunda, öksürdüğünde, şarkı söylediğinde ya da tükürdüğünde gerçekleşebilir.

Daha fazla haber için TIKLAYINIZ 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.