Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Önemli Açıklamalar

08.05.2021
A+
A-
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan Önemli Açıklamalar
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Önemli Açıklamalar Yaptı

NTV ekranlarının açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay önemli açıklamalara yer verdi.

Fuat Oktay’ın Açıklamalarından Satır Başları
Tam Kapanma Uzayacak Mı ?

“Şu anda böyle bir şey gündemimizde yok. Bizim bununla ilgili kararlarımızda, tüm veriler kabineye gelir ve değerlendirilir. Sonrasında tüm kararlar verilir. Ama şu anda böyle bir uzatma gündemimizde yok.”

“Bu kapanma, bu sektörü de canlandıracak diye ümit ediyoruz”

“Biz bu dönemde, salgın dönemini yürüttüğümüz şu 1, 1.5 senelik dönemde sanayinin çarklarını hiç durdurmadık. Sanayide çalışanların istihdamı da devam etti. Ama hizmetler sektörü ister istemez, tüm dünyada olduğu gibi bizde de kısıtlandı. Kovid salgını kaynaklı tedbirlerden dolayı kafeler, restoranlar, hizmet sektöründeki esnafımızın etkilendiği boyuttayız. Bu kapanma, bu sektörü de canlandıracak diye ümit ediyoruz. Dolayısıyla sonuçlarını alıyoruz. Çok da iyi sonuçlar alıyoruz. ”

“Türkiye tarihinin en başarılı yılını kapatacağız.”

“Sanayii sektöründe alınan sonuçlara bakıldığında, Türkiye tarihinin en başarılı yılını kapatacağız. Yıl sonunda çok ciddi bir rekorla , üretim, ihracatı kapatmaya kitlenmiş durumdayız. Hem toplum sağlığı, hem de diğer taraftan 1 yılı aşan hizmet sektöründeki canlanmayı sağlıyor olabilirsek salgın yönetiminde ileri aşamaya gelmiş oluruz.”

“Tüm vatandaşlarımız için verdiğimiz destekler 600 milyara yaklaştı”

“Tüm vatandaşlarımız için verdiğimiz destekler 600 milyara yaklaştı dedim, bir genel başkan yardımcısı çıkıp (CHP) yalan söylüorlar demiş. Toplam desteklerimize baktığımızda 600 milyara yaklaşan desteklerimiz vardır. Tüm rakamları verebilirim. Burada rakamlar var.”

“Sağlık hizmetleriyle ilgili sağlık personelimize performans ödemeleri de 17.3 milyar lira”

“Sadece sağlık hizmetleriyle ilgili sağlık personelimize performans ödemeleri de 17.3 milyar lira, düşük faizli kredilerle verdiğimiz, esnafa yaptığımız hibe ödemeleri, krediler var yine, vergi indirimleri var, KDV’ler, farklı sektörler için… Çok farklı kısa çalışma ödeneklerimiz var biliyorsunuz, hem kısa çalışma ödeneği hem de bunun vesilesiyle işten fesih hakkının kaldırılması. ”

 “Kısa çalışma ödeneğiyle 31.6 milyar lira ödenmiş”

“Böyle dönemde kimse çalışanını işten çıkaramaz, kamu olarak biz bunu üstleniyoruz. Kısa çalışma ödeneğiyle 31.6 milyar lira ödenmiş. Kredi ertelemeleri var, kamu bankaları aracılığıyla ertelemeler bunlar, destekten görmüyorlar bunları. ”

“SGK prim ertelemelerinden 70 milyarı aşkın destek paketlerimiz var.”

“Vergi SGK destekleri var. SGK prim ertelemelerinden 70 milyarı aşkın destek paketlerimiz var”

“270 milyara yakın kredi destekleri var,1100 TL’lik ödeme 2 milyondan fazla kişiye ödenecek.”

“Kredilere baktığımızda 270 milyara yakın kredi destekleri var. Ben kendilerine göndermek istiyorum (CHP’ye) , KOSGEB desteklerimiz var, SYDV aracılığıyla ödemeler var, 1100 TL’lik ödeme 2 milyondan fazla kişiye ödenecek. Bunlar devam edecek , ediyor.” dedi.

Daha Fazla Haber İçin Tıklayınız

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.