Distal Hipospodias(Peygamber Sünneti) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

03.10.2020
A+
A-
Distal Hipospodias(Peygamber Sünneti) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Distal Hipospodias(Peygamber Sünneti) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Distal Hipospodias(Peygamber Sünneti polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Distal Hipospodias(Peygamber Sünneti) Nedir?

Distal Hipospodias(Peygamber Sünneti): Peniste doğumsal olarak meydana gelen şekil bozukluğu da denilmektedir. İdrar yolunda son kısmın yani üretra’nın dışarıya doğru açılmakta olan deliğinin, olması gereken yerde değil de peniste alt yüzeyde herhangi farklı bir alanda bulunması halidir. Bu tür kişilere doğuştan sünneti olmuş denilmekte bu nedenle de halk arasında bu hastalık Peygamber Sünneti olarak da bilinmektedir. Yarım sünnet olarak da nitelendirilen hastalıkta idrarın çıkış yeri normalin dışında farklı bir alana açılmaktadır. Yaklaşık olarak 250 bebekten biri bu hastalık ile karşılaşmaktadır. Kalıtım bu hastalıkta etken niteliği taşımaktadır. Bu hastalığa sahip bir çocuktan söz ediliyorsa aynı aile içerisinde bu hastalığın tekrar olasılığından da söz edilecektir.

Distal Hipospodias(Peygamber Sünneti) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ÜROLOJİ ve KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümünde A diliminde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmemektedir.

A Diliminde Yer alan Madde:

Testis ve eklerinin basit kistleri, distal hipospodias, hidrosel ve varikosel mevcudiyeti veya başarılı cerrahi tedavileri sağlam kabul edilir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

 

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.