Diyafragmatik Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

03.10.2020
A+
A-
Diyafragmatik Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Diyafragmatik Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Diyafragmatik polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Diyafragmatik Nedir?

Diyafragmatik, temel olarak karın bölgesi iç organlarından bir veya çok daha fazlasının diyafram bölgesinde yer alan belli bir açıklıktan yukarı çıkması durumudur. Söz konusu bu rahatsızlık, doğuştan veya daha sonradan ortaya çıkan bir kusur sonucuyla edinilebilir. Diyafragmatik, oldukça ciddi bir medikal durumdur ve acil cerrahi müdahale gerektirmesiyle bilinir.


Diyafragmatik Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

  • Diyafragmatik Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde A diliminde “ Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş fıtık (hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fıtıkları) ameliyatları sağlam kabul edilir.” Şeklinde şer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmemektedir.
  • Diyafragmatik Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde B diliminde “ Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan fıtıklar (hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer fıtıkları v.d.) ve bu patolojilerin tedaviye rağmen tekrarlaması” şeklinde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.
  • Diyafragmatik Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde C diliminde “ Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer fıtıkların cerrahi sonrası tekrarlamış durumları.” şeklinde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.
  • Diyafragmatik Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde D diliminde “Ameliyata rağmen tekrarlayan, sık komplikasyonları olan, sık sık ileus ve subileusa neden olan, hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fıtıkları.” şeklinde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

 

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.