Ekstrarenal Pelvis   Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

03.10.2020
A+
A-
Ekstrarenal Pelvis   Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Ekstrarenal Pelvis   Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan Ekstrarenal Pelvis  polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Ekstrarenal Pelvis  Nedir?

Ekstrarenal Pelvis: Renal hilumun dışında kalan böbrek pelvis varlığıdır. Böbrekte yer alan idrar kanallarının uzaması ile meydana gelmektedir. Ultrason ile bakılınca tıkanıklık olarak görülebilen boşaltım hastalıkları arasında yerini almaktadır. Boşaltım sisteminde, mekanizma ve organların her biri birbirinden değişik özellikler taşımaktadır. Burada bulunan oluşumlardan biriyse idrar borusu olarak karşınıza çıkmaktadır.

İşte bu boru ilerleyip böbreklere geldiğinde ve bu bölgede şişlik meydana getirdiğinde büyükçe bir baloncuktan söz edilmektedir. Oluşan bu baloncuğa ise pelvis adı verilmektedir. İdrarın böbrekten toplanıp tubuluslar ile mesane içerisinde yığıldığı bölgede beliren küçük oluşum ekstrarenal pelvistir. Ciddi bir rahatsızlık olması bu hastalık için geç kalınmaması gerektiğinin altını çizmektedir.

Ekstrarenal Pelvis Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Ekstrarenal Pelvis   Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ÜROLOJİ ve KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümünde A diliminde ki şartları sağladığı takdirde dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmez.

 A Diliminde Yer Alan Madde:

 Grade 1 hidronefroz ve ekstrarenal pelvis sağlam kabul edilir.  

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

 

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.