Farenks(Yutak) Rahatsızlığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

03.10.2020
A+
A-
Farenks(Yutak) Rahatsızlığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Farenks(Yutak) Rahatsızlığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Farenks(Yutak) Rahatsızlığı polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Farenks(Yutak) Rahatsızlığı Nedir?

Farenks(Yutak): Ağız boşluğuyla burnun arka kısmında yer almaktadır. En yukarıdaki kısmı, burun boşluğuyla bağlantılı olmakla birlikte nazofarenks adıyla da ön plana çıkmaktadır. Hipofarenks ise yutağın alt ucunu temsil etmekte ve yemek borusuyla devam etmektedir.

Yutak kanserinin içerisinde küçük dilin, yutaktaki arka duvar kanserlerinin, dil kökünün ve bademcik dokularının yer aldığı bilinmektedir. Hipofarenks ile orofarenks (boğaz kısmının hemen arkasında kalan boşluk) kanserleri nazofarenks kanserine kıyasla çok daha nadir görülmektedir. Dünya geneline bakıldığında ise yıl içerisinde toplamda 123.000 olarak belirlenmiş yeni orofarenks ile hipofarenks kanser olguları olduğundan söz edilmektedir. Farenks hastalık evrelerinin ise ağız boşluğu kanser evreleriyle benzerlik gösterdiği bilinmektedir.

Farenks(Yutak) Rahatsızlığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Farenks(Yutak) Rahatsızlığı Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI ve AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI bölümünde B,C,D diliminde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

B Diliminde Yer Alan Maddesi:

Dudağın, alt ve üst çenenin (odontojenik veya nonodontojenik), sert ve yumuşak damağın, tükürük bezlerinin, dilin, burnun, sinüslerin, kulağın, nasofarenks-hipofarenksfarenks ve larenksin,  boyun bölgesinin iyi  huylu tümörleri, bu nedenli cerrahileri ve sekelleri.

C Diliminde Yer Alan Maddesi:

Dudağın, alt ve üst çenenin (odontojenik veya nonodontojenik), sert ve yumuşak damağın, tükürük bezlerinin, dilin, burnun, sinüslerin, kulağın, nasofarenks-hipofarenksfarenks ve larenksin,  boyun bölgesinin ileri evre olmayan kötü huylu tümörleri, bu nedenli cerrahileri ve sekelleri.

D Diliminde Yer Alan Maddesi:

Dudağın, alt ve üst çenenin (odontojenik veya nonodontojenik), sert ve yumuşak damağın, tükürük bezlerinin, dilin, burnun, sinüslerin, kulağın, nasofarenks-hipofarenksfarenks ve larenksin,  boyun bölgesinin ileri evre olan kötü huylu tümörleri, bu nedenli cerrahileri ve sekelleri.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

 

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.