GENEL CERRAHİ ( Göbek fıtığı, kasık fıtığı, karın fıtığı, diafragma fıtığı, Safra kesesinde taş, apse) Polisliğe engel midir ?

04.11.2018
A+
A-
GENEL CERRAHİ ( Göbek fıtığı, kasık fıtığı, karın fıtığı, diafragma fıtığı, Safra kesesinde taş, apse) Polisliğe engel midir ?

GENEL CERRAHİ

( Göbek fıtığı, kasık fıtığı, karın fıtığı, diafragma fıtığı, Safra kesesinde taş, apse … )

Polisliğe(Pomem, Pmyo, Pöh, Komiserlik ) yada Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine en gel olan veya engel olmayan rahatsızlıklara beraber bakalım.

Bu sisteme ait kronik hastalığı, sürekli diyet veya ilaç tedavisiyle kontrol altında tutulmayı gerektirecek bir hastalığı, organ ve sistem fonksiyonlarını etkileyen bir hastalığı, sakatlığı olanlar ile doğuştan (konjenital) veya sonradan (cerrahi-travmatik) organ eksikliği veya organ yokluğu olanlar (aşağıdaki istisnai maddeler hariç) öğrenciliğe kabul edilmezler.

Bu bölümde ifade edilmemiş tanılarda, kişinin muayenesini yapan ilgili uzman doktor ve sağlık kurulu doktorları, hastalığın seyri ve derinliğini dikkate alarak, bu Yönetmeliğin 21 nci maddesine göre uygun olan dilim için karar verir.
B-C-D dilimlerinde tanımlanan hastalıklar öğrenciliğe engeldir.

( Göbek fıtığı, kasık fıtığı, karın fıtığı, diafragma fıtığı, Safra kesesinde taş, apse … ) Polisliğe engel midir ?

1) Karaciğer, dalak veya diğer organların içindeki hemanjiomlar, apseler, iyi veya kötü huylu tümöral oluşumlar, batın veya organ içi apseler, hidatik kistler öğrenciliğe engeldir.

2) İntra veya ekstra hepatik safra yolları ile safra kesesinde taş mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Tümör harici nedenlerle yapılmış kolesistektomi sağlam kabul edilir.

3) Organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk olmayan, organ eksikliği veya yokluğuna neden olmamış laparoskopik veya laparotomik girişimler sağlam kabul edilir.

4) Hemoroid, pilonidal sinüs, anal fistül, anal fissür, anal apse mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Bu patolojilerin, komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

5) Hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fıtıklarının mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş ameliyatları sağlam kabul edilir.

6) Jinekomasti mevcudiyeti öğrenciliğe engeldir. Başarılı jinekomasti ameliyatı (hormonal nedenli veya başka bir hastalık nedenli ise ilgili bölümce ayrıca değerlendirilir), aksesuar meme ameliyatı sağlam kabul edilir.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. serkan dedi ki:

  abi hemoroid varlığı mı engel yoksa ameliyat mı olmamız lazım

  1. admin dedi ki:

   AMALİYAT OLURSAN ENGEL OLMAKTAN ÇIKAR KARDEŞİM

 2. AHMET YILMAZ dedi ki:

  2 YAŞINDA KASIK FITIĞI AMELİYATI GEÇİRMİŞİM ŞUAN HİÇ BİR PROBLEM YOK ACABA BEKÇİLİKTE BİR PROBLEM TEŞKİL EDERMİ ACABA

 3. Özdemir dedi ki:

  Aksesuar dalak polisliğe engel mi ?

 4. aydın dedi ki:

  safra kesesinde polip polislik ve bekçiliği engel mi?
  Engelse ameliyat çözüm olur mu?

 5. oktay dedi ki:

  bel fıtığı ameliyatı oldum abi engelmi polisliğe

 6. Elif dedi ki:

  Abi peki böbrekte taş dusurduysek bu engel olur mu

 7. Kifayet dedi ki:

  Gözün lazerle çizilmesi engelmi abi

 8. Gizemxxx dedi ki:

  Hemoroid için muane mi olunuyor hocAm Pomem icin yani neden engel teşkil ediyor anlayamdim

  1. Ahmett dedi ki:

   Hocam benim böbreklerimde taş vardı kırdırdım 8 sene önce şu anda birşey yok bu olay polisliğe engelmidir

 9. Veysi dedi ki:

  Bende küçük oranda kaşık fıtığı var bu polis olmama engel mi?

  1. Veysi dedi ki:

   Kasık fıtığı olacaktı