Hepatit B Hastalığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

15.03.2020
A+
A-
Hepatit B Hastalığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem ve Güven Masası), Çarşı ve Mahalle Bekçisi adaylarında Hepatit B Hastalığını ele alacağız. Tüm bu anlatacağımız hepatit b ile ilgili durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİN’DEN alınmıştır.

HBV(Hepatit B); toplumda herkes tarafından sarılık olarak bilinen, Hepatit B’nin en büyük etkisi karaciğer iltihaplanmasına yol açmasıdır.

Güncel emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğine göre; HBs antijeni (+) pozitif olanlar veya HBV DNA’sı (+) pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez, ancak sağlık kurulu raporu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir.

NOT: İnaktif Hepatit B enfeksiyonundaki inaktif kelimesi; Aktif olmamak anlamına gelmektedir. Yani Hepatit B enfeksiyonunun aktif olmadığı durumları anlatmaktadır.

 İnaktif hepatit B enfeksiyonu kararı aşağıdaki şekilde verilir;

 •  ** İlaç tedavisi ile regüle edilebilen durumlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.
 • ** Anlık ölçülen HBV DNA sonucu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.
 • ** HBsAg pozitif olanlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilebilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle takip edilmesi, bu takiplerde; 
  • – HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere HBV DNA’nın ölçülmesi ve bu ölçümlerde HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması koşulu aranır), 
  • – ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır), 
  • – Karar verme anında yapılacak olan karaciğer biyopsisinde (İshak skorlamasına göre) fibrozis evresinin F0 veya F1 saptanması, gerekmektedir.
 • ** HBs Ag (+) bulunduğu anda, bu madde hükümlerini karşılayacak şekilde en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunması ve bu maddenin 3 üncü alt bendindeki kriterleri karşılaması durumunda, mevcut enfeksiyonun inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğuna dair karar verilebilir.
 • ** HBs Ag (+) bulunduğu anda, kişinin en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunmaması durumunda o anki giriş raporu “öğrenci olamaz” kararı ile sonuçlandırılır. 
  • – Hepatobilier sistemde fonksiyon bozukluğu yapmamış, total bilirubin düzeyi sağlam kabul edilir.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.