Karın Duvarı Fıtığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

03.10.2020
A+
A-
Karın Duvarı Fıtığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Karın Duvarı Fıtığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Karın Duvarı Fıtığı polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Karın Duvarı Fıtığı Nedir?

Karın duvarı fıtığı, karın bölgesi içerisinde yer alan çeşitli organ veya dokuların karın duvarı bölgesinde yer alan zayıf bir bölgeden fıtık kesesi ile dışarı çıkmasıdır. Karın bölgesi dışına fıtık atması ile ortaya çıkan söz konusu karın duvarı fıtığı rahatsızlığı, cerrahi kliniklerde sıkça tedavi edilen bir durumdur.

Karın Duvarı Fıtığı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

  • Karın Duvarı Fıtığı Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde A diliminde yer alan madde “Komplikasyonsuz şekilde tam şifa bulmuş fıtık (hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fıtıkları) ameliyatları sağlam kabul edilir.” dahilinde polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmemektedir.
  • Karın Duvarı Fıtığı Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde B diliminde yer alan madde “Organ ve sistem fonksiyonlarını bozmayan fıtıklar (hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer fıtıkları v.d.) ve bu patolojilerin tedaviye rağmen tekrarlaması. ” dahilinde polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.
  • Karın Duvarı Fıtığı Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde C diliminde yer alan madde “Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer fıtıkların cerrahi sonrası tekrarlamış durumları.” dahilinde polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.
  • Karın Duvarı Fıtığı Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde D diliminde yer alan madde “Ameliyata rağmen tekrarlayan, sık komplikasyonları olan, sık sık ileus ve subileusa neden olan, hiatal, diyafragmatik, karın duvarı, kasık ve diğer bölge fıtıkları.” dahilinde polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.