Katarak Mevcudiyeti, Noktasal Katarak ve Ameliyatı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

08.10.2020
A+
A-
Katarak Mevcudiyeti, Noktasal Katarak ve Ameliyatı Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Katarak Mevcudiyeti, Noktasal Katarak ve Ameliyatı  Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Katarak  polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Katarak Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Katarakt: Gelmekte olan ışığı toparlayıp retina için ileten saydam tabaka özelliğini kaybettiğinde ortaya çıkan göz hastalığı türlerinden biri olmaktadır. İlerlediği zaman çok daha kötü sonuçları beraberinde getiren bu hastalık için göz içerisindeki lens yani kendi merceğinizin bulanıklaşması da denilebilmektedir. İleri yaşlarla birlikte ön plana çıkabilen bu hastalığın doğumsal olması yani bebeklerde ve çocuklarda görülmesi de mümkündür.

Katarak Çeşitleri Nelerdir ?

Kataraktın birçok çeşidi vardır. Bunlar; konjenital yani doğuştan katarakt, yaşla orantılı gelişen ve nükleustaki saydamlık kaybı olan senil nükleer katarakt, nükleus çevresindeki korteks saydamlığının yitirildiği kortikal katarakt, daha çok gündüz görmeyi azaltan arka subkapsüler katarakt ile arka polar katarakt, kortikonükleer katarakt, morganyen, hipermür ve katarakta nigradır.

Katarak Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Katarak Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GÖZ HASTALIKLARI bölümünde yer alan maddeler kapsamında;

NOKTASAL KATARAK

İzole, periferik ve noktasal olan katarakt sağlam kabul edilir. Periferik, yüzeysel ve küçük olan korneal nefelyonlar sağlam kabul edilir.

 KATARAK AMELİYATI

GÖZ HASTALIKLARI B diliminde ‘Bir veya iki gözde psödofaki (ameliyatla lens ekstraksiyonu, göz içi lens implantasyonlusu), katarakt ameliyatları.’ yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

 KATARAK MEVCUDİYETİ

GÖZ HASTALIKLARI C diliminde  ‘Katarakt mevcudiyeti ve ameliyatları, lens yokluğu (ameliyat sonrası veya başka nedenlerle), psödofaki, ekzoftalmiler.’ Yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. özer dedi ki:

    sol göz 0.6 engel midir katarakt???*