Market Konulu Genelge Yayınlandı

03.05.2021
A+
A-
Market Konulu Genelge Yayınlandı

İçişleri Bakanlığı son dakika güncellemesi yaparak 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu yeni bir genelge gönderdi. Bu genelgeye göre marketlerde, vatandaşlarımızın hayati temel ihtiyaçları kapsamına giren ürünlerin haricinde herhangi bir farklı alandaki ürün satışına izin verilmeyeceğini belirten genelge 7 mayıs itibari ile yürürlüğe girdi.

Temel ihtiyaç haricinde hiç bir ürünün satışına izin verilmeyecek

Yeni yayınlanan genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşan yoğunlukların önüne geçilmesi marketlerden sadece temel ihtiyaçların alınması amacıyla ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan geniş çaplı  görüşmeler sonucunda alınan tedbirler bugün itibari yayınlandı. Yayınlanan genelge şu şekilde sıralanabilir:

-Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

-7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) temel gıda ve temizlik ürünlerinin yanı sıra sadece hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.

-Daha önce getirilen alkollü ürün satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

– Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin tebliğler ve kontroller eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. 

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.