Menstrüel Siklus Düzensizliği(Adet Düzensizliği) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

07.10.2020
A+
A-
Menstrüel Siklus Düzensizliği(Adet Düzensizliği) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Menstrüel Siklus Düzensizliği(Adet Düzensizliği) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Menstrüel Siklus Düzensizliği polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Menstrüel Siklus Düzensizliği(Adet Düzensizliği) Nedir?

Menstrüel Siklus Düzensizliği(Adet Düzensizliği): Düzensiz kanamalar, lekelenmeler, diğer adıyla regl dönemi dışındaki kanamalar, postmenopozal kanamalar ve cinsel ilişki sonrası oluşan kanamalar bu gruba girmektedir. Bu süreçte adet görememe yani amenore veya aşırı kanamalar yani menoraji söz konusu olabilmektedir. Bu tür düzensizlikler; hipofiz bezleri, rahim, vajinaya etki eden durumlar, hipotalamus ve rahim ağzıyla yumurtalıklardan kaynaklanmaktadır. İki regl dönemi arasında geçen sürenin her kadın için değişiklik gösterse bile genel olarak 21 ila 35 günü baz alması gerekir. Bu süre zarfında gerçekleşen kanamalar normal kabul edilmektedir. Normal düzen dışındaki kanamalar ise menstrüel siklus düzensizliğini işaret etmektedir. Üretken yaşlardaki kadınların %9 ila 30’u bu problemle karşı karşıya kalmaktadır.

Menstrüel Siklus Düzensizliği Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Menstrüel Siklus Düzensizliği Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ÜROLOJİ ve KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümünde A diliminde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

A Diliminde Yer Alan Madde:

Myoma uteriler ve uterusun konjenital anomalileri (yerleşim ve şekil bozuklukları); menstrüel siklus düzensizliği, aşırı kanama, ağrı ve fonksiyon bozukluğu yapmamak şartıyla sağlam kabul edilir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

admin
admin
Sitemizde bir çok alanda bilgilenirken, bir yandan da güncel alım ilanlarını takip edebileceksiniz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.