Meslek Liselilerin Kanayan Yarası – MTOK

15.03.2020
A+
A-
Meslek Liselilerin Kanayan Yarası – MTOK

MESLEK LİSELİ, BU ÜLKENİN GELECEĞİ

Herkesin malumudur ki bir ülkenin ayakta kalabilmesi, çağdaş devletler seviyesine ulaşabilmesi üretim ve üretimin kalitesiyle doğru orantılıdır.  Üretimde ise en önemli unsur insan kaynağıdır. Bu insan kaynağının da fazla olmasından ziyade kalifiye olması üretim aşamalarında çok daha önemlidir. Gelişmiş ülkelerin hepsi kalifiye insan gücü ve kaliteli üretimleri ile bu başarıyı yakalamışlardır.

Bu bağlamda meslek liselerinin önemi ülkenin geleceği açısından fazlaca artmaktadır. Eğitim kuramlarında yaparak yaşayarak öğrenme bizim toplumumuza en uygun yöntemdir. Ahilik kültüründen günümüze kadar usta çırak ilişkileri ile fazlaca meslek erbabı yetiştirilmiştir.

Meslek Liseleri de günümüzde Ahilik ocağının devamı niteliğindedir.

Meslek Lisesi Öğrencileri 14 yaşında meslek öğrenmeye başlar 18 yaşına kadar mesleği ile ilgili çoğu bilgiyle donanır. Teorik bilgilerin yanında iş başında eğitim, uygulama dersleri ve işletmelerde beceri eğitim ile de bunları pratiğe dökme imkanı bulur. Bu öğrencilerimiz bunların yanında akademik derslerde almaktadır. Bu akademik derslerinde mesleği ile ilgili olan kısmında onlara yeterli gelmektedir.

Ancak bu kadar mesleki bilgi ve beceri ile donanmış, severek isteyerek çocuk yaşta meslek öğrenmeye başlamış meslek lisesi öğrencilerinin büyük bir kısmı mesleği ile ilgili Lisans programlarına gitmek istemelerine rağmen sınavda sorulan akademik derslerde başarılı olamadığı için mesleğine devam edememekte, atıl duruma düşmektedir. Bu öğrencilerimizin bir kısmı da mezuna kalıp bir yada iki sene sonra alanlarında devam edebilmektedir. Bu da fırsat verildiğinde akademik derslerde de başarılı olabileceklerinin en büyük kanıtıdır. Oysa ki üniversitelerin meslek ile ilgili çoğu bölümünde meslek dersleri oranı %90 gibi çok büyük bir orandadır. Yani hem bir iki sene kayıp yaşamakta, bu arada dershanelerde öğrendiği akademik derseler de onlar için sadece üniversiteye girişte işine yaramaktadır.

Madalyonun diğer tarafı ise;

Madalyonun diğer tarafından baktığımızda da 18 yaşına kadar meslek ile ilgili hiçbir bilgi ve beceri sahibi olmayan öğrencilerimiz bu bölümlere akademik bilgileri sayesinde yerleşmekte, meslek öğrenmeye 19 – 20’li yaşlarda başlamaktadır. Üniversite hayatında da meslek dersleri ile ilgili temeli olmadığı için zorlanmaktadırlar. Herkesin anlayacağı şekilde örnek verecek olursak Temel Matematik vermediğimiz bir öğrenciye direkt İleri Matematik verdiğimizde ne kadar başarılı olunabilirse bu öğrencilerimiz de o kadar başarılı olmaktadır. Bu öğrencilerimizin çoğu da ya üniversite eğitimini yarıda bırakmakta, ya da mezun olduklarında başka alanlarda çalışmaktadırlar.

Bütün bunlara baktığımızda çok fazla atıl insan kaynağı ortaya çıkmakta, bununla birlikte liselerde verilen mesleki eğitimlerde gösterilen emek, zaman ve ekonomik unsurlar israf edilmektedir. Meslek Lisesine sevdiği mesleği yapma aşkı ile gelen öğrencilerimizin hayalleri yarım kalmakta, onlar da ister istemez hayat mücadelesi içinde başka mesleklere yönlenmektedirler. Her iki kesimden de mutsuz işini sevmeyen bir insan kaynağı ortaya çıkmaktadır.

Hali hazırda bulunan Mesleki Teknik Okul Kontenjanı uygulamasında Üniversitelerin ilgili bölümlerinde 20 Alan’dan sadece 755 meslek lisesi öğrencisi için kontenjan ayrılmış durumdadır.

1.800.000 öğrenci olduğu bir yerde bu rakam sadece sus payı gibi görünmektedir. Tüm bunların düzeltilmesi, ülkemizin geleceği, çocuklarımızın mutluluğu, insan kaynaklarının kalitesinin artması, mesleki eğitimde aşama kaydedilmesi için yapılması gereken tek şey vardır. Meslek Lisesi Öğrencileri için şu an 20 Alan için uygulamada olan Mesleki Teknik Okul Kontenjanının, tüm alanları kapsayacak şekilde uygulanması ve bu uygulamanın tüm üniversitelere yayılmasıdır. Meslek Lisesi, Memleket Meselesi ise, Meslek Liseli Bu Ülkenin Geleceğidir. Bu öğrencilerimiz bu şansı fazlasıyla hak etmektedirler.

Sonuç Olarak;
20 Alanda faal olan MTOK’ların meslek lisesindeki tüm bölümleri kapsayacak şekilde sayılarının arttırılması eğitimde fırsat eğitliğini sağlayacaktır.

Bu yönde çalışma yapan MTOK sayfamızı takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.