Mide Ameliyatı Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Midir ?

14.08.2019
A+
A-
Mide Ameliyatı Polisliğe ve Bekçiliğe Engel Midir ?

Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem ve Güven Masası), Çarşı ve Mahalle Bekçisi adaylarına asıl sağlık muayenesinde mide ameliyatı ile ilgili durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİN’DEN alınmıştır.

Polis ve bekçi olmak isteyen bazı adaylardan bazıları ellerinde olmayan sebeplerden dolayı, sağlıkları el vermediği için mide ameliyatı olmak zorunda kaldılar peki mide ameliyatı polis veya bekçi olmaya engel mi ?

Not: Konumuza başlamadan önce bir not eklemek istiyorum; Yönetmelikte A dilimine giren hastalıklar polisliğe engel değil iken B,C,D dilimine giren hastalıklar ve ameliyatlar yönetmeliğe göre adayın bekçi ve polis olmasına engel teşkil etmektedir.

Organ ve sistem fonksiyonlarını etkilemiş fakat çalışma olanağı veren, ileri evre olmayan tümör veya diğer nedenlerden dolayı yapılmış pilor ve/veya bulbus deformasyonu gibi radyolojik ve/veya endoskopik olarak anatomik yapıda değişikliklerin tespit edildiği rezeksiyonsuz veya parsiyel rezeksiyonlu ilaç ve özel diyet gerektiren mide ameliyatları. (vagotomi, piloroplasti, gastroenterostomi, parsiyel subtotal gastrektomi, primersütür ve benzeri) C dilimine girdiği için polisliğe engeldir.

Vagotomi Nedir ?:
Vagus sinirin bir kısmının çıkarılmasını içeren cerrahi bir işlemdir. 

Piloroplasti Nedir ?: Pilorusun (mide kapısı) midedeki besinlerin bağırsaklara rahatça geçişini sağlayacak şekilde genişletilmesi operasyonudur.

Gastroenterostomi Nedir ? : Gastroenterostomi, mide ve jejunum arasında bir bağlantının cerrahi olarak yaratılmasıdır.

Primersütür Nedir ? : Sütür, cerrahi işlem sırasında bozulan doku bütünlüğünün sağlanması ve meydana gelen kanamaların kontrolü amacıyla kullanılan materyaldir. 


admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.