Mitral Kapak Yetmezliği Polis veya Bekçi Olmaya Engel Midir ?

16.03.2020
A+
A-
Mitral Kapak Yetmezliği	Polis veya Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem ve Güven Masası), Çarşı ve Mahalle Bekçisi adaylarında ‘Mitral Kapak Yetmezliğini’ ele alacağız. Tüm bu anlatacağımız ‘Mitral Kapak Yetmezliği’ ile ilgili durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİN’DEN alınmıştır.

Mitral kapak kalpte bulunan ve işi en ağır olan bölümdür. Bu kapakçık kalp içerisindeki tam yeri kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasındadır. Temizlenerek kalbe gelen kanın sol karıncığa geçmesini sağlamak asli görevidir. Mitral kapağın geçişine izin verdiği temizlen kan aort aracılılığı ile vücudun her noktasına gönderilir.

 Mitral kapak yetmezliği dereceleri;

Kalpte bulunan mitral kapağın görevini yenine getirememesi sonucu ortaya  çıkan hastalığa mitral kapak yetmezliği denilir. Bu hastalığın dereceleri vardır.

0. derece mitral kapak yetmezliği: Bu durum yokluk anlamına gelmektedir. Kalp mitral kapağında kaçak olmadığı anlamına gelmektedir.

1.- 2.- 3. derece mitral kapak yetmezliği:  1,2,3 ve derece kaçağın miktarına göre numaralandırılır. Bu derecedeki kaçak durumlarında cerrahi girişim önerilmemektedir.

4.derece mitral yetmezlik: 4.derece mitral yetmezlik en üst düzeydeki kacağın olduğu durumu anlatmak için kullanılır. Bu derece de veya septomatik, hasta da şikayete yol açan mitral kalp kapakçığı yetmezliğinde cerrahi müdahale gereklidir.

Güncel emniyet teşkilatı sağlık yönetmeliğine göre; Kalp romatizması, kalp tümörü, kan kisti, konjenital kleft, mitral valv prolapsusu, bağ dokusu hastalıkları (Marfan Sendromu, Ehler Donlas v.b.) ve benzeri hastalıklara bağlı olmayan, kalp yapısı normal, sol ventrikül sistolik fonksiyonları korunmuş ve normal kalp boşlukları olan kişide;

Birinci derece mitral yetmezliği olanlar sağlam kabul edilir.

Not : Kalp kapak patolojileri veya kalp duvar patolojileri için yapılan cerrahi girişimler öğrenciliğe engeldir fakat, endovasküler yolla, katater tekniği ile başarılı şekilde düzeltilmiş, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam (ejeksiyon fraksiyonu >%50 ve efor testinde fonksiyonel kapasitesi “semptomsuz” olarak değerlendirilen, pulmoner hipertansiyonu olmayan) olacak şekilde kapatılmış ASD ve aynı şartları sağlayacak şekilde kapatılmış VSD sağlam kabul edilir.


Mitral Kapak: Sol karıncık ve sol kulakçık arasında bulunur.

Mitral Kapak Yetmezliği Polis veya Bekçi Olmaya Engel Midir ?,
1.derece mitral yetmezliği polis veya bekçi olmaya engel midir, 2,3,4.derece mitral yetmezliği polis veya bekçi olmaya engel midir, mitral kapak yetmezliği nedir ?,Kalp kapak patolojileri veya kalp duvar patolojileri polis veya bekçi olmaya engel midir ?, Kalp romatizması, kalp tümörü, kan kisti, konjenital kleft, mitral valv prolapsusu, bağ dokusu hastalıkları polis veya bekçi olmaya engel midir ?

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.