Odaya İlk Giriş, Selamlama ve Çıkış (Polislik,Bekçilik ve Askeriye)

05.07.2019
A+
A-
Odaya İlk Giriş, Selamlama ve Çıkış (Polislik,Bekçilik ve Askeriye)

Bir çok adayın heyecandan elinin ayağına dolaştığı, çokça hata yaptığı bölüm olan ilk giriş, selamlama ve odadan çıkış nasıl olmalı detaylı bir şekilde bu konudan bahsedelim.

Sizin gurubunuz da ki tüm adaylarla beraber mülakatın olacağı odanın koridorunda beklemeye başlarsınız. Sizin sıranız gelene kadar kapının önünde beklersiniz. Sizden önceki aday odadan çıktığında direk odaya girmezsiniz. Komisyonun zili çalmasıyla görevli polis memuru sizin içeri girmenizi söyler.

Kapıya 3 defa tıklatıp gel diye bir komut beklemeden içeri girmelisiniz. Çünkü müsait oldukları için sıradaki adayı gönder diye zile basarlar. Şimdi kapıyı tıklatıp, bir adım atıp içeri girersiniz. Duruşunuzu gösterip komisyonla göz göze gelip baş selamınızı verirsiniz. Sonrasında zaten size komisyon geçmeniz gereken işaretli yeri gösterir oraya geçersiniz. Fakat işaretli yeri göstermeseler bile baş selamı verdikten sonra direk işaretli yere geçmeniz gerekmektedir.

Baş Selamı Nedir ?: Adayın dik bir şekilde durarak ayaklarını ve kollarını hazır ol konumuna getirerek, selam vereceği adayın gözlerine baktıktan sonra başını set bir şekilde hafif aşağıya doğru eğip, sonrasında tam karşıya bakacak şekilde kaldırmasıdır.

ODADAN ÇIKIŞ

Durum 1: Çıkış Kapısı Yakınsa
Kapının yakın olma durumundan kastımız birkaç adımda ulaşabileceğiniz bir mesafeyi baz alacağız. Evet kapı bulunduğumuz noktaya yakınsa o zaman komisyona arkamızı dönmeden birkaç geri adımla kapıya geleceğiz. Kapıya geldiğimizde son kez duruşumuzu gösterip baş selamı verip çıkacağız

Durum 2: Çıkış Kapısı Uzaksa
Kapının uzak olma durumundan kastımız birkaç adımla ulaşılamayacak mesafede ise, gene duruşumuzu gösterip baş selamı verip birkaç adım geri atıp, sonra yönümüzü kapıya doğru döneriz, kapıya geldiğimizde komisyona doğru yönümüzü dönüp, duruşumuzu gösterip baş selamı verir ve kapıdan çıkarız.

 

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.