Ön Lisans Mezunları Neden KPSS Puanının Düşürülmesini İstemiyor ?

28.06.2019
A+
A-
Ön Lisans Mezunları Neden KPSS Puanının Düşürülmesini İstemiyor ?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle özellikle Pomem Önlisans adaylarını çok yakından ilgilendiren ve sosyal medyada bazı karışıklıklara neden olan bir konuyu ele alıp, bu konu ile ilgili fikir ve itirazlarımızı konuşacağız.

Neden bazı adaylar ön lisans KPSS puanın düşmesini istemiyor ?

Malumunuz konumuz Pomem önlisans başvuru puanının 70 den 65’e düşürülmesi. Peki gerçekten düşmeli mi? Başvuru puanı 65’düşerse ne olur? Gelin hep birlikte değerlendirelim..
Öncelikle şunu belirtelim ki Önlisans Pomem ilanı bekleyen adaylar olarak 70 puan üstü alan adaylar olukça mutsuzuz.
Nedeni ise; yakın zamanda Sayın İç İşleri Bakanımız Soylu’nun önlisans puanının 65’e düşürüleceğine ilgili beyanatları. 70 puan üstü alan önlisans adayları bunu istemiyor ve birazdan belirteceğimiz görüşlerinin
Sayın Bakanımız tarafından dikkate alınmasını temenni ediyorlar.

Bu temennilerini aşağıda ki gibi belirtiyorlar.

Sayın Bakanım. Bizler polislik mesleğini çok onurlu bir meslek olarak görüyor ve yaklaşık 1 sene yani 2018 Önlisans Kpss’den beri ilan bekliyoruz. 23. Dönem ilanı Kpss sınavından 1 ay önce geldi ve hayallerimiz bir sonraki alım olan 24. Döneme kaldı. Onu da bekledik sadece güven masasına 2500 Kadın adaylardan alınacağı belirtildi. Onu da bekledik bir sonraki alımın en azından 23. Dönemdeki gibi olup bu sefer bu hassasiyetin bize gösterilmesini bekleyip Lisans Kpss’den önce gelir diye ilan bekledik fakat görülen o ki ilan sınavdan sonraya kaldı. Biz onu da bekleriz sorun değil fakat başvuru puanının 65’e düşürülmesi konusunda gerçekten Polislik mesleğini can-ı gönülden isteyen bir vatan evladı olarak beni çok derinden üzüyor. Nedeni ise Sayın Bakanım bizler Polislik mesleğini ‘’Hiç bir şey olamadık bari polisliğe başvuralım’’ olarak görmüyoruz. Ama bu karar bunu açıkça ortaya
koymaktadır. Dershane köşelerinde iş çıkışı gecelerce 5 belki 6 saat ders çalışıp ne kadar puan alırsam o kadar şansım artar düşüncesi ile ders çalışan bizler hiç kalem kıpırdatmayıp defter kitap açmayıp sınava öylesine girip 65 alan adaylarla aynı konumda olmak istemiyoruz.

120 adet soruda 70 almak için 40 net yapmak gerekiyor. Bir polis adayı 120 sorudan 40 net yapamayacak seviyede ise polis olmayı ne kadar hakkediyor sormak istiyoruz. Ve bu şekilde 2. Belki 3. Faktörlerin araya girmesi ile polis olması teşkilat içerisindeki liyakat sistemini çok kötü etkileyeceği kanaatindeyiz. Önlisans adayları olarak 79-80 puanla başvuru yapan birinin kazanamayıp hiç çalışmayarak 65 puanla teşkilata girilmesi hak mıdır bunu da sormak istiyoruz. Bu kararı 69 puanda kalanlar başvuramıyor onlar için alıyoruz diye beyan etmiştiniz. Devletimizin her türlü kademesinde kpss sınavı ile atama bekleyen arkadaşlarımız eşimiz dostumuz var. Ve bunların 0.5 -0.9 puan ile atam kaçırdıklarına bizzat şahit olmuş ve bu kişilerin hayatlarından 1 yıl daha feragat ederek tekrar iş çıkışı dershaneye yorgun argın gittiğine şahit olmuş bir kardeşinizim. Bu mantık ile bakacak olursak 0.5 puan alamayan ‘Hemşire, Doktor, Paramedik’ olamaz diye bir şey yok fakat bu insanlar da atama beklerken bu kararı almakla onlara da haksızlık yapıldığı kanaatindeyiz.
Bu kararı almakla bazı eğlence programlarının yazdığı bir skeçle aslında doktor olan ve sahtekar cinci bir hoca sıfatı ile insanları tedavi eden bir
hocanın polisler tarafından yakalandığında ‘’Ben aslında doktorum ama insanlar böyle tedavilere başvuruyor o yüzden cincilik vasfı ile tedavi ediyorum dediğinde polisinde kendisine ‘’ Hadi be oradan
sen doktorsan bende tarih öğretmeniyim. Aa evet ya ben aslında tarih öğretmeniyim atanamadım polis oldum. ‘Diyerek seyircilerden alkış ile reaksiyon alması ve inceden inceye Hükümet ve Devletimizi halkın nazarında eleştirmesi ve‘ hiçbir meslek sahibi olamazsam polis olurum mantığını halkın nazarına vermektedir diye düşünüyoruz.

2018 kpss de 70 puan alan 170.000 aday varken puan
65’e düşürüldüğünde bu sayının 250-300 binlere çıkacağını ve bu sayı içerisinden 1800 kişinin nasıl seçileceğini düşünmekle beraber bunun da liyakati ortadan kaldıracağı kanaatindeyiz. Sizden ve Devletimizden ricamız Puanın düşürülmemesi çalışan ile çalışmayanın, gerçekten isteyen ile polisliği en son çare olarak görenin ayırt edilmesi ve en kısa sürede ilanın açıklanmasıdır. Şahsınızı gerçekten çok seven bir vatan evladı olarak bir kusur yada yanlış üslubumuz oldu ise cahilliğimize vermenizdir.
Saygılarımı arz ederim.

  Bu yazı şimdi öğrendin admini tarafından kaleme alınmamıştır. pomem puanının düşmesini istemeyen adaylardan biri tarafından gönderilmiştir. Bizlerde puanın düşmesini neden istemediklerini tarafsız bir şekilde adaylara sunduk.

POMEM Ön Lisans KPSS Baraj Puanı Neden Düşürülmeli ?

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Efe dedi ki:

  Allahım gönülden isteyenlere nasip eyle bu yol dikenli çok çalışacağız…

 2. b ir ka ç ha rf dedi ki:

  Baraj 70 olarak kalsın diyen arkadaşlar, https://www.simdiogrendin.com/pomem-on-lisans-kpss-baraj-puani-neden-dusurulmeli/ bu yazıyı okusunlar. Bunların kendine inancı yok. Kpss %25 etkiliyor. Istiyorlarki az alım olsun biz mal olsakta bizi alsınlar.. Sizin gibi düşünen insanlar bu devletin ekmeğini yemesin.

 3. ahmet dedi ki:

  Anca ağlamayı bilirsiniz bencil insanlar oturup ders çalışıp 70 alamadıysan hatta çalışıpta 70 aladıysan bu bizim sorunumuz değil senin sorunun çok bencilsiniz çalışan insanları hakkı gasp ediliyor önlisansta bu konuda mağdur olanlar sesinizi çıkartın biraz ortalığı ayağa kaldırın sesimiz çıksın bizde bakana sesimizi duyuralım onlar 65 olması için ortalığı ayağa kaldırdılar UYUMA!

 4. Murat YILMAZ dedi ki:

  Bunu yazan arkadaşımız benim hayatımı anlatmış, 2018 ön lisans kpss girdik ve bu kadar süreç üzerimizden geçti tek avuntum çok geniş sürem var. Kendimi her şartta eğitmek bunun için yüzlerce kitap okumak spor yapmak, bedenen zihinen gelişmek oldu kpss süreci ise o kadar sancılı ki her 10 dakikanın bile birbiri ile yarışıldığı bu zaman diliminde biz 70 barajı değil 80 barajını hedef alarak çalışıp başarılı olmaya odaklandık ama insanlar kalem oynamadan 65 alıp aramızda ki farkı bu şekilde tolere etmesi vicdan olarak size bırakıyorum.