PMYO ile POMEM Arasındaki Farklar Nelerdir ?

18.04.2019
1.600
A+
A-
PMYO ile POMEM Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Öncelikle PMYO ve POMEM nedir bunu açıklayarak başlayalım.

PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) :Emniyet Teşkilatının polis ihtiyacını karşılamak amacıyla Polis Akademisi’ne bağlı ;en az lise mezunu polis adaylarına 2 yıllık süreyle ön lisans düzeyinde parasız, yatılı ve üniformalı mesleki eğitim ve öğretim veren eğitim kurumlarıdır.

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezi): Emniyet Teşkilatının polis ihtiyacını karşılamak amacıyla Polis Akademisi’ne bağlı ;en az ön lisans mezunu polis adaylarına 4 aydan az olmamak üzere parasız ,yatılı ve üniformalı mesleki eğitim ve öğretim veren eğitim kurumlarıdır.

Polis Meslek Yüksek Okullarının (PMYO) Polis Meslek Eğitim Merkezlerinden (POMEM) farklarını şu şekilde sıralayacak olursak:

  • PMYO’larda 2 yıllık eğitim verilirken POMEM’lerde en az 4 ay eğitim verilmektedir.
  • PMYO’lara en az lise mezunu adaylar başvuru yapabilirken POMEM’lere başvuru sayısının %20’sini geçmemek üzere ön lisans mezunu adaylar başvuru yapabilmektedir.
  • PMYO’lara başvuru yapabilmek için TYT esas alınırken POMEM’lere başvuru yapabilmek için KPSS şartı aranmaktadır.
  • PMYO’lara başvuru yapabilmek için 26 yaşından gün almamış olmak gerekirken POMEM’lere başvuru yapabilmek için 30 yaşından gün almamış olmak gerekir.
  • PMYO ve POMEM okullarından mezun olan polisler mesleğe polis memuru olarak başlar. Ancak POMEM’lerden mezun olan polisler mesleğe polis olarak başlar lakin daha iyi kıdem derecesi ile başlamaktadır. Bundan dolayı pomem mezunları pmyo mezunlarına göre 150 tl civarında daha fazla maaş alırlar.
  • Pmyo mezunu eğitimini lisans düzeyine tamamlamadan komiserlik sınavın başvuru yapamaz, lakin lisans mezunu olan pomem mezunları bu şartı zaten sağlarlar.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.