Polis ve Bekçi Silah Kullanma Yetkisini Nereden Alır ?

Polis ve Bekçi Silah Kullanma Yetkisini Nereden Alır ?

Polis ve Bekçi Silah Kullanma Yetkisini Nereden Alır ?

Polis ve bekçi emniyet teşkilatı içerisinde aynı temel üzerine kurulduğundan dolayı  silah kullanma yetkisini, polis memurları ve çarşı ve mahalle bekçileri aynı yerden alır.

Bu yetkiyi 2559 Sayılı PVS’nın yani Polis Vazife ve Salahiyet Kanunun 16’ıncı maddesinden alır.

Polis ve Bekçi Hangi Durumlarda Silah Kullanabilir ?

Polis ve Bekçi 3 durumda silah kullanma yetkisine sahiptir diyebilirsiniz.

1)Bu durumlar ilki meşru savunma hakkının kullanılması kapsamında silah kullanma;2)ikinci durum ise bedeni kuvvet ve maddi güç kullanarak etkisiz hale getiremediği direniş karşısında, bu direnişi kırmak amacıyla ve kıracak ölçüde silah kullanma (burada orantılılık ilkesi çok önemlidir); 3) üçüncü durum ise yakalanması gereken kişinin yakalanması amacıyla ve yakalanmasını sağlayacak ölçüde silah kullanması durumudur. Kesinlikle 3 maddede yakalanması gereken şahsı yakalamak için silah kullanma durumunda kaçan şahsın ölümcül yerlerine ateş edilmemesi gerekmektedir.

Orantılılık İlkesi; Karşı taraftan gelen saldırıya, aynı oranda karşılık verilmesi durumudur.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.