Polislik Ön Sağlık Elenme İtirazı Nasıl Yapılır, En Çok Hatalı Eleme Yapılan Durumlar

24.05.2019
A+
A-
Polislik Ön Sağlık Elenme İtirazı Nasıl Yapılır, En Çok Hatalı Eleme Yapılan Durumlar

Değerli Arkadaşlar;

Bu yazımızda polislik ön sağlık aşamalarında yapılan hatalar ve bu hatalara karşı ne gibi önlemler alabiliriz bu konu üzerine bilgilendirme yazısı yazacağız.

Polis olmak isteyen adayların ne kadar zorlu bir süreçten geçtiğini ve bu süreç içerisinde en korkulu aşamalardan biride ön sağlık aşaması olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Ön sağlık aşamasında ki kurulda bir doktor ve de emniyet teşkilatından komiser yardımcısı, komiser ve ya görevli bir polis arkadaş bulunmaktadır. Bazı komisyonlarda ki görevli kişilerin Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine tam anlamıyla hakim olmamalarından dolayı keyfi elemelere takılan arkadaşlar oldu.

Çünkü yazlık üniforma altında kalan izler yönetmeliğe göre elenme sebebi değilken, yönetmeliğe hakim olamayan komisyonlarda bu izlerden dolayı elenen arkadaşlar olmuştur.

Şimdi yönetmelikte elenme sebebi olmayan fakat komisyonlarda, yönetmeliğe hakim olunmamasından kaynaklı eleme yapılan sebeplere bakalım.  Güncel sağlık yönetmeliğini indir.

YÜZDEKİ ÇİLLER
Bazı komisyonlarda adayların yüzlerinde çil olduğu için, adaylar elenme durumunda kaldılar lakin bu durum yönetmeliğe göre elenme sebebi değildir.

Kaynak: GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NİN  12- CİLT HASTALIKLARI Bölümünde yer alan 1. Madde ki ;

1) Beş metreden bakmakla eşgal belirleyici olan lezyonlar öğrenciliğe engeldir.Maddesine ters düşmektedir.

KOLLARDA veya YÜZDE EŞGAL BELLİ ETMEYEN BENLER
Bazı komisyonlarda adayların yüzlerinde veya kollarında ben olduğu için elenme durumunda kaldılar lakin bu durum yönetmeliğe göre elenme sebebi değildir. Çünkü bu adayların vücudundaki benler 5 metreden belli olmadığı için eşgal belli etmemektedir.

Kaynak: GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NİN  12- CİLT HASTALIKLARI Bölümünde yer alan 1. Madde ki ;

1) Beş metreden bakmakla eşgal belirleyici olan lezyonlar öğrenciliğe engeldir. Maddesine ters düşmektedir.

YAZLIK ÜNİFORMA  ALTINDA KALAN DOĞUM LEKESİ, DÖVME, BEN
Bazı komisyonlarda adayların yazlık üniforma altında kalan kısımda doğum lekesi, dövme ve ben olduğu için elenme durumunda kaldılar lakin bu durum yönetmeliğe göre elenme sebebi değildir. Çünkü bu adayların vücudunda yazlık üniforma altında kalan doğum lekesi, dövme ve ben’in engel olmaması gerekmektedir. Buna rağmen bazı komisyonlar bu adayları elemektedirler.

Kaynak: GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NİN  12- CİLT HASTALIKLARI Kısmında A Bölümünde yer alan 2. Madde ki ;

Madde 2: Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun açık bölgelerinde kalan her türlü dövme ve benzeri kalıcı uygulamalar öğrenciliğe engeldir. Maddesinden anladığımıza göre üniforma altında kalan bu belirttiğimiz hususlar bu maddeye göre engel olmaması gerekmektedir.

Bu maddeye yakın olan Madde 4’üde inceleyelim:

Yazlık üniforma giyildiğinde vücudun kapalı bölgelerinde kalan, eşgal belirleyici olmayan, fonksiyon kaybına yol açmamış sikatrisler ve yanık sekelleri, nevüsler ve cilde ait diğer iyi huylu oluşumlar, kronik bir hastalığa bağlı olmayan, fonksiyon kaybına yol açmayan skatris, keloid ve lekeleri, sağlam kabul edilir.

Değerli arkadaşlar bu madde kafamızı karıştırmaktadır madde ikiyi çürütür gibi gözükse arada fark vardır. Bu farka baktığımızda skatris, keloid lekeleri, baz alınmıştır o yüzden, yazlık üniforma altında kalan

ESNEK DÜZ TABAN (Flexible pes planus)
Bazı komisyonlarda adayların esnek düz taban olmasına rağmen adaylar elenmiştir. Lakin esnek düz taban Flexible pes planus  olan adayların elenmesi yönetmeliğe ters düşmektedir.

Kaynak: GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NİN  9- ORTOPEDİ ve TRAVMATOLOJİ Bölümünde A diliminde yer alan 12. Madde ki ;

12) Düz tabanlık öğrenciliğe engeldir.
Açıklama: Flexible pes planus sağlam kabul edilir. Maddesine ters düşmektedir. Güncel sağlık yönetmeliğini indir.

Alt çene gerilikleri (retrognati) ve Alt çene ilerilikleri (prognati)
Alt çene geriliği ve ileriliği yönetmelikte belirli bir sınır içerisinde olduğu takdirde engel değildir. Lakin bazı komisyonlar bu dereceye önem vermeden sınır içerisinde olan adayları yönetmeliğe uymayarak elemeleri yönetmeliğe ters düşmektedir.

Kaynak: GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NİN  6- KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI / AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI  Bölümünde A diliminde yer alan 6(a,b). Maddesinde ki ;

6) a)Alt ve üst dişler arası 6mm’den büyük olan alt çene gerilikleri (retrognati) öğrenciliğe engeldir.

b) Alt ve üst dişler arası 3mm’den büyük olan alt çene ilerilikleri (prognati) öğrenciliğe engeldir. Maddesine ters düşmektedir.

Open-bite(ALT ve ÜST DİŞLERİN BİRBİRİNE DEĞMEMESİ)
Alt ve üsteki dişlerin birbirine değmemesi ve arada açıklık kalması sınır içerisinde olduğu takdirde engel değildir. Lakin bazı komisyonlar bu dereceye önem vermeden sınır içerisinde olan adayları yönetmeliğe uymayarak elemeleri yönetmeliğe ters düşmektedir.

Kaynak: GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NİN  6- KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI / AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI  Bölümünde A diliminde yer alan 6c Maddesinde ki ;

c) 6mm’den fazla olan open-bite vakaları öğrenciliğe engeldir. Maddesine ters düşmektedir.

DİŞ EKSİKLİĞİ
Ön diş grubu haricinde 5den az sayıda eksik dişi olduğu için bazı adaylar komisyonda elenmişlerdir. Lakin bu durum yönetmeliğe uygun bir eleme şekli değildir.

Kaynak: GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NİN  6- KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI / AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI  Bölümünde A diliminde yer alan 5(a,b) Maddesinde ki ;

5) a) Ön grup diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir.
b) Ön grup dışındaki 5 ve 5’ten fazla diş eksiklikleri öğrenciliğe engeldir. Maddesine ters düşmektedir.
Güncel sağlık yönetmeliğini indir.

ÇÖZÜMÜ NEDİR ?

Bu tarz bir hata karşılaşmak istemiyorsanız yönetmelikteki ilgili maddelerin olduğu sayfaları yanınıza alın ve ön sağlıkta bu maddelere aykırı bir durumdan eleme yaparlarsa bu maddeyi gösterip yönetmeliğe aykırı bir iş yaptıklarını belirtin ve itiraz edin. Gerekirse bu durumlarla ilgili tanınızın olduğu bir rapor alın özellikle esnek taban olduğunuza dair gibi vb. durumlar içinde olabilir. Bu şekilde derecelerinizi de kanıtlar ve elenmekten kurtulursunuz.

ELENDİKTEN SONRA NE YAPABİLİRİM ?

Yukarıda belirtilen yönetmeliğe aykırı durumlardan elendi iseniz, mülakatlar bitmeden sizi eledikleri durumun onların belirttiği gibi olmadığını içeren iki ayrı hastaneden rapor alın. Yönetmelikteki ilgili maddeyi de çıktı alın ve güzel bir dilekçe yazarak itirazda bulunun. Yazdığınız dilekçeyi polis akademisi başkanlığına ve komisyona hitaben olmak üzere iki ayrı dilekçe yazın ve gönderin. Göndermeden öncede dilekçe ve eklerini fakslatın.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Yağmur dedi ki:

  Boydan elenenler peki onların itiraz hakkı var mı

  1. admin dedi ki:

   5 metreden eşğal belli etmiyorsa o madde örnek gösterilerek itiraz edilebilir

 2. Ayşe gül dedi ki:

  Pskyatriden elenenler peki