POMEM KPSS PUANI DÜŞER Mİ? BAKAN SOYLU AÇIKLIYOR(Yeni Şafak)

03.06.2019
A+
A-
POMEM KPSS PUANI DÜŞER Mİ? BAKAN SOYLU AÇIKLIYOR(Yeni Şafak)

Polis olmak isteyen milyonlarca genç bunun için mücadele vermektedir.  Polis olmanın çeşitli yolları vardır PMYO, POMEM ve PAEM dir. POMEM alımların artığı bu dönem eskiden sadece lisans mezunlarından aday temin eden POMEM okulları Ön lisans mezunu adaylarında talebi üzerine ön lisans mezunları adaylardan da öğrenci alır hale geldi. POMEM NEDİR PEKİ?

         POMEM’İN açılımı Polis Meslek Eğitim Merkezi olan polis yetiştirme kurumunun kısaltılmış ismidir. 4 ay ve üzeri eğitim veren üniformalı ve yatılı polis okuludur.(Eğitim süresi artması gündemde muhtemelen 25. Dönemde bu eğitim süresi tahmini olarak 6 ay olacaktır Yazımızı okumak için tıklayınız.) Bu okuldaki öğrencilerin tüm ihtiyaçları ve harçlıkları eğitimleri boyunca Devlet tarafından karşılanmaktadır. POMEM diğer yatılı okullarda olduğu gibi eğitiminiz sırasında ev iznine çıkmanıza olanak tanır. Sosyal aktivitelere katılır, resmi ve dini tatillerde izinli sayılırsınız. Bu kurumdan mezun olduktan sonra Polis unvanını alır ve Polis Teşkilatı bünyesinde hizmet edersiniz. POMEM alım şartlarında önemli şartlardan bir tanesi KPSS şartıdır. KPSS şartı taban puan lisans mezunları için en az 60,000, Ön lisans mezunları içinde en az 70,000 puan olarak sabit oluyor. Bu taban puanın düşmesindeki en önemli etken ne olabilir derseniz? Tabi başvuruların yetersiz olmasıdır. Başvurularının yetersiz olması halinde taban puan düşürülebiliyor. Ön lisans mezunu adayların KPPS puanı düşmesi yönünde taleplerini İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu Beye iletiler.

      İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu katıldığı bir televizyon programında Ön lisans KPSS puanı düşürülebilir mi? Sorusuna şu şekilde cevap vermiştir: Bakan Soylu “Polis Meslek Eğitim Merkezlerine polis alımlarındaki KPSS puan şartının 70 olduğunu belirterek. Buradaki KPSS şartını 65’e düşürme ihtimalimiz olabilir. Sahadayken en çok karşılaştığım sorulardan ve taleplerden bir tanesi de bu. Ama burada 65’e düşürdüğümüzde 64 olsun diyecekler. Burada şunu düşünebiliriz. Üniversite alımında puan 60 ise polis alımında da puanı 65’e düşürmek mantıklı olabilir. Peki biz buna rağmen neden KPSS Puan şartını 70 olarak kullandık.

       Ön lisans KPSS puanı konusunda bir düzenleme ilerleyen günlerde yapılıp POMEM alımlarda Ön lisans KPSS taban puanı olarak istenilen en az 70 barajı yapılacak olan düzenlenme ile tahmini olarak 65 ’e düşürüle bilir. POMEM de Lisans mezunu adayları için taban puan 60 korunacağını düşünmekteyim.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Ekrem dedi ki:

  İnş bu günlerde önlisans 60 â düşer ya bu sene mezun oldum polis olmayı çok istiyorum..

 2. Hakan dedi ki:

  Onlisanslar icinde 60 olsun

  1. sedat dedi ki:

   yok 50 olsun daha ne

  2. Gülistan dedi ki:

   Neden artık bir adım atilmiyor önlisans pomem kpss düşmüyor artık ne zaman olacak

  3. Necla dedi ki:

   Lütfen ön lisans puanı 60 olsun

  4. Ayla dedi ki:

   Polislik ne güzel bir hayel bu hayali bize verin Ön lisans 60 olsun herkez hayaline kavuşsun İNŞALLAH

 3. berkay dedi ki:

  kpss ön lisan nolur 65 e düşsün ya

  1. Dicle dedi ki:

   Onlisans kpss 58 olsun iysallah

  2. Dicle dedi ki:

   Pomem kpss 58. Olsun lutfen

 4. Raziye dağ dedi ki:

  Önlisans icin puan 60 olsun bunca insan polis olmak isterken neden bukadar cok enqel konuluyor sonucta 60 70 alan herkez secilmeyecekki bunun bide mülakatı var lutfen 60 olsun

 5. Duygu dedi ki:

  Ama bu haksizlik degilmi 4 sene okuyor uzerine lisans kpsssi daha zor oluyor ama 2 sene okuyup daha kolay olan sinavin giris sarti degisiyor. Lutfen bu konuda yardimci olun adaletli bir sekilde olacaksa gercektende suandaki alim sartindaki her iki puani 5 puan dusurmektir. Yani tek onlisans yada lisans olarak puanda duzenleme yapilirsa diger arkadaslarimizinda hayalleri var onlarin hakkina girilmis olunmuyor mu sizcede onlisans 65 olacaksa lisansida 55 yapmalari haktir bence en azindan kazanmasada girdim ben ama olmadi diyebilsin arkadaslar yas sarti diye bi gercek var bazilarimizin belkide son sansi dusunsenize hayalini kuruyor ama olmuyor 50 55 yasina da gelse bir polis yada polis arabasi gorse hickira hickira cocuklar gibi aglar icinde ukte kalir. Yapmayin nolur lisans 55 onlisans 65 olsun hak yerini bulsun. Saygilarimla…

  1. Furkan dedi ki:

   Katılıyorum düşüyorsa ikisi düşmeli düşmüyorsa ikisi düşmesin biz 4 yıl boşuna mı okuyoruz.

 6. Hakan dedi ki:

  Lisans 55 olmalı

 7. Hakan dedi ki:

  Önlisans puanı 65 e düşecekse, lisans puanı da 55 e düşmezse büyük haksızlık ve adaletsizliktir yapmayın allah aşkına olacaksa ikisininde olması lazım

  1. Hacer dedi ki:

   Merhaba pomem 500 adet özel haraketçi kadın alımı yapacak önlisans’dan kpss P3 şartı 65 olmuş benim kpss puanım 61 yine de başvurabiliyor muyuz ?

  2. Dicle dedi ki:

   Onlisans kpss 58 olsun lutfen sayin bakanim

 8. Elvan dedi ki:

  Lisans ile önlisans zorluk dereceleri farklıdr önlisans puanı 65 olursa lisans mezunlarına büyük haksızlık olur.

 9. Serkan dedi ki:

  Ön lisans mezunu olan arkadaşların puanı 65 e çekilecekse ki yüksek ihtimal çekilecek, benim gibi lisans mezunu arkadaşlarında 55 e çekilmesi gerek fikrimce. Hak ve adalet olması için. Zaten bu talebi cimer den içişleri bakanlığına da ilettim. Hayırlısı