POMEM Ön Lisans KPSS Baraj Puanı Neden Düşürülmeli ?

28.06.2019
A+
A-
POMEM Ön Lisans KPSS Baraj Puanı Neden Düşürülmeli ?

Ön lisans KPSS puanın düşürülmesini isteyen adayların, düşürülme nedenleri;
2018 yılında ÖSYM tarafından yapılan Ön Lisans KPSS sınavına 723.732 kişi girmiş, bunlardan 500 Bini aşkını POMEM için 70 baraj puanının altında kalmıştır. Sınava giren her 4 kişiden 3’ü sınav içerisinde 70 puanının altında kalmıştır, bu oran ise ciddi bir orandır. 70 baraj puanının altında kalan adayların arasında hedefinde POMEM olan kişilerde bulunmaktadır. Sınavda yaşanan 4 ile 7 puan arasındaki ÖYSM tarihinde görülmüş belki de en yüksek standart sapma oranı adaylara mağduriyet yaşatmıştır. Bu veriler ÖSYM raporlarıyla sabittir.

Bu durumda Polis Akademisi yaşanan bu mağduriyeti gözününde bulundurarak istatistiksel olarak bir önceki POMEM ilanlarına başvuran ön lisans aday sayısında ciddi düşüşler olacağından başvuru yapan aday sayısına paralel nitelik olarakta düşüş yaşanacaktır. Mağduriyet yaşayan ön lisans mezunu adayların büyük bir kısmı zaten baraj puanı için gerekli olan net sayısını fazlasıyla tutturmuş olmalarına rağmen puanlara olumsuz etki eden standart sapmadan dolayı alacakları puanın 4 ile 7 puan aşağısını alarak bir çok aday 69.9 gibi trajik puanlarda kalarak başvuru hakkını kaybetmiştir.

Nitelik ve kişisel yeterlilik polislik gibi bir meslekte 00.01 gibi puanlarla ölçülemez. Zira bu sınavlardan 70 üstü alan bir çok adayda bu konuda mağduriyet yaşayanlara bizzat destek olmuşlardır. Nitekim böyle de olması gerekir. Adayların büyük bir aile olan Türk Polis Teşkilatına uyum
sağlayabilmesi için bencillik gibi
bir yönünün bulunmaması gerekir. Bu konuda devletin âli menfaatleri kişisel çıkarım ve menfaatlerden üstün tutulmalıdır. Konu içeriği ve soru dağılımı açısından neredeyse lisans düzeyi ile birebir aynı olan ön lisans KPSS sınavından istenilen 10 puanlık fahiş fark makul bir aralığa çekilmesi günümüzde ihtiyaç olmuştur.
Bu konuda başvuru sayısının artması ve eleme süresinin uzaması yönündeki eleştiriler yetersizdir. Başvuru sayısının artmasıyla beraber daha çok nitelikli personel tespit imkanı doğmaktadır. Puanın düşmemesini savunan kişiler menfi hareket ederek devlet menfaatine aykırı hareket etmektedir. Zira yakın zamanda bir ziyaret esnasında bu konuda görüş beyan eden Polis Akademisinde görevli bir emniyet müdürümüz şu ifadeleri kullanmıştır: “Puanın düşmesi bizimde işimize gelmektedir. Başvuru yapan adayların bir çoğu mülakat aşamasına gelmeden elenmektedir. Mülakat sırasında belli kriterleri sağlamayan adayları elesekte bir yerden sonra aday kısıtlığından dolayı eleme imkanımız kalmakta ve bir çok yetersiz aday sıralamaya girerek hak kazanmaktadır”
Görüldüğü gibi puanın düşmesi bir ihtiyaçtır. Nitekim lisans düzeyinde baraj puanı defalarca değişmiş, düşürülmüştür. Aday yelpazesinin arttırılması için ön lisans 70 barajının 65’e çekilmesi elzem olmuştur. Zira 5 puanlık diliminde teşkilata fayda sağlayacak bir çok aday tespit edilebilir. Bu durum üzerinden kimse menfi bir hak iddiasında bulunamaz, çünkü polis adayları bir tek KPSS puanı ile değerlendirilmeye alınmıyor. Tespit edilecek adaylar arasında KPSS’den 85 puan almış biri 70 puan
almış birinden daha fazla teşkilata fayda sağlayacağı gibi KPSS’den 65 almış biri 85 puan almış birinden daha fazla fayda sağlayabilir.
Bu puan sadece bir kriterdir ve bu kriterleri kişisel çıkarlar doğrultusunda değil, devletin âli menfaatleri belirler.

Zaten sıralamaya KPSS yüzdelik dilimde yüksek puanla girecek birisi kendine güveni varsa şayet puanın düşecek olmasından endişe etmemesi gerekir. Bunun dışındaki menfi hesapların hepsi poliste bulunmaması gereken en büyük hased bencilliğe girmektedir.

Ön Lisans Mezunları Neden KPSS Puanının Düşürülmesini İstemiyor ?

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hilmi can dedi ki:

    Hocam bakın demekki sınav belirleyciymiş demekki çalışan yapacak sekildeymiş. Oyun içinde kural değişmez ve zaten kontenjan az ve 70 için emek verip hak edenlerin emeğine gaap değil mi bu ?