POMEM-PAEM ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

19.04.2019
A+
A-
POMEM-PAEM ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

İlk olarak POMEM ve PAEM nedir onu açıklayarak konumuza açıklık getirelim.

Daha önceki yazımızda POMEM nedir açıklamıştık ama isterseniz tekrardan değinelim.

POMEM(Polis Meslek Eğitim Merkezi): Emniyet Teşkilatının polis ihtiyacını karşılamak amacıyla Polis Akademisi’ne bağlı;en az ön lisans mezunu polis adaylarına 4 aydan az olmamak üzere parasız,yatılı ve üniformalı mesleki eğitim ve öğretim veren eğitim kurumlarıdır.

PAEM(Polis Amirleri Eğitim Merkezi): Emniyet Teşkilatının amir seviyesindeki polis ihtiyacını karşılamak amacıyla en az lisans meznu polis adaylarına lisansüstü düzeyde 11 ay parasız,yatılı ve üniformalı mesleki eğitim ve öğretim veren eğitim kurumlarıdır.Emniyet teşkilatının amir ihtiyacını karşılık için açılmış bir kurumdur.

POMEM ve PAEM nedir açıkladığımıza göre şimdi ise arasındaki farklılıklara bir göz atalım.

 • POMEM’lere başvuru yapabilmek için en az ön lisans mezunu olmak gerekirken PAEM’lere başvuru yapabilmek için ise en az lisans mezunu olmak gerekir.
 • POMEM’lere başvuru yapabilmek için KPSS P3 puan türünden en az lisanlar 60, önlisanslar 70  almaları gerekirken PAEM’lere başvuru yapabilmek için ise KPSS P3 puan türünden en az 70 almak gerekir.
 • POMEM sınavına KPSS P3 puan türünden 60 ve üstü alan herkes girebilirken, PAEM sınavına ön başvurusu alınan kadın ve erkek adaylar ayrı ayrı olmak üzere en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanır ve o dönem içinde alınacak erkek ve kadın öğrenci kontenjanının 10 katına kadar adayın başvurusu kabul edilir.
 • POMEM sınavları o dönem için belirlenen şehirlerdeki polis okullarında yapılırken PAEM sınavları sadece Ankara Gölbaşı’nda yapılmaktadır.
 • POMEM sınavını kazanan adaylar o dönem için planlanmış şehirlerdeki pomemler de eğitimlerini alırken PAEM sınavını kazanan adaylar sadece Ankara Gölbaşı’nda eğitim alırlar.
 • POMEM okullarında eğitim en az 4 ay iken PAEM okullarında eğitim en az 11 aydır.
 • POMEM okullarından mezun olan polisler mesleğe memur olarak başlarken PAEM mezunu polisler mesleğe komiser yardımcısı olarak başlamaktadır.
 • POMEM mezunu polis adayı, PAEM mezunu komiser yardımcısından 100 tl civarı daha az maaş alır.
 • POMEM eğitimi, PAEM eğitimine göre bir tık daha basittir diyebiliriz.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Sibel dedi ki:

  Bu sene paem alımı olursa, hangi ayda ilan verilir?