RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI(Psikiyatri de Polisliğe Engel Olan Durumlar) – Pomem, Pmyo, Pöh, Paem

11.02.2019
959
A+
A-
RUH SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI(Psikiyatri de Polisliğe Engel Olan Durumlar) – Pomem, Pmyo, Pöh, Paem

Ruhsal yönden sağlam olacaktır. Geçmişinde ve halen hiçbir ruhsal hastalık, intihar girişimi, hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları ve kişilik bozukluğu olmayacaktır, bulunması durumunda öğrenciliğe engeldir.

Açıklama: Son iki yılın semptomsuz ve tedavisiz geçirilmesi psikiyatrik yönden sağlam kabul edilir.

Fakat C ve D diliminde geçen tanılar için süre ayrımı yoktur, öğrenciliğe engeldir.
Ayrıca onikofaji (tırnak yeme), trikotilomani (saç, kirpik, kaş vb yolma) gibi durumların mevcudiyetinde daha ayrıntılı değerlendirilerek A dilimi kapsamında olup olmadığına karar verilir.
Self mutilasyon (kendine zarar verme girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu) öğrenciliğe engeldir.

1) D diliminde yer alan kişilik bozuklukları dışında kalan (narsistik, obsesif kompulsif, histrionik, bağımlı ve çekingen) kişilik bozuklukları.
Açıklama: Bu maddelere girecek olanların iş ortamlarına uyumlarının ve kişiler arası işlevselliklerinin bozulmamış olması, çalışma gücü ve verimlerinin azalmamış olması gerekmektedir. Bu tanıların, sosyalliği ve işlevselliği etkileyen şiddetli formları D dilimi kapsamında değerlendirilir.
2) Geçirilmiş ruhsal bozukluklar:
a) Depresyon bozuklukları,
b) Anksiyete bozuklukları,
c) Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
ç) Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
d) Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
e) Uyum bozuklukları,
f) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
g) Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları.
3) Hafif ve orta derecede konuşma bozuklukları.
4) Kendine zarar verme girişimi (mevcudiyetinde, ayırıcı tanıda yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu açısından değerlendirilmelidir. Yıkıcı davranım, dürtü kontrol ve davranım bozukluğu D dilimi kapsamında değerlendirilir).


Not: Bu dilim kapsamında tanımlanacak olan patolojilerin, Emniyet Hizmetleri Sınıfında (gece veya gündüz) çalşmaya engel oluşturmaması gerekmektedir.
Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen, Emniyet Hizmetleri Sınıfında silahlı olarak çalışabilecek iyilik haline ulaşamamış olanların durumu D dilimi kapsamında değerlendirilir.


Öğrenci adayları ve öğrenciler için C dilimindeki psikiyatrik hastalıklar D dilimi olarak kabul edilir.
1) Kronik nitelik kazanma ihtimali olan, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) etkileyen;
a) Depresyon bozuklukları,
b) Anksiyete bozuklukları,
c) Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
ç) Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
d) Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
e) Uyum bozuklukları,
f) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
g) Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları.
2) Organik nedenlere bağlı, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) etkilemiş kişilik bozuklukları, geçirilmiş akut organik ruhsal reaksiyonlar.
3) Kişinin işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini), sosyalliğini (kişiler arası ilişkilerini) etkilememiş, uzamış iyileşme ölçütlerini karşılamış, madde ve alkol bağımlılığı.
4) Kendisi ve çevresindekiler için tehlike oluşturmayan, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma güç ve verimini) etkilemiş, kronik seyirli travma sonrası stres bozukluğu.


Not: Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmesine rağmen, Emniyet Hizmetleri Sınıfında silahlı olarak çalışabilecek iyilik haline ulaşamamış olmak Emniyet Hizmetleri Sınıfı için maluliyet anlamına gelir ve bu dilim kapsamında değerlendirilir.

1) Kişinin işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini), sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) bozan;
a) A kümesi (paranoid, şizoid ve şizotipal),
b) B kümesi (antisosyal, borderline, histriyonik ve narsistik) kişilik bozuklukları,
c) B-1’de yer alan kişilik bozukluklarının, kişinin işlevselliğini ve sosyalliğini bozan şiddetli formları.
2) Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozmuş, güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan;
a) Depresyon bozuklukları,
b) Anksiyete bozuklukları,
c) Obsesif kompulsif ve ilişkili bozukluklar,
ç) Travma ve stresör ile ilişkili bozukluklar,
d) Disosiyasyon bozuklukları, bedensel belirti ve ilişkili bozukluklar,
e) Uyum bozuklukları,
f) Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu,
g) Yeme bozuklukları, uyku bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları.
3) Psikotik bozukluklar (şizotipal bozukluk, sanrılı bozukluk, tek psikotik atak, kısa psikotik bozukluk, şizofreniform bozukluk, şizofreni, şizoafektif bozukluk, maddeye bağlı psikoz, tıbbi durumlara bağlı psikoz, başka türlü adlandrılamayan psikotik bozukluk, psikotik özellikli depresif bozukluklar, siklotimik bozukluk).
4) Güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan; madde bağımlılığı, kronik nitelik kazanmış alkol bağımlılığı.
5) Psikoseksüel bozukluklar. (cinsiyet değişikliğinin tıbbi ve adli sürecini tamamlamamış transseksüalite, parafilik bozukluk)
Açıklama: Bu maddeye girecek bireylerin psikoseksüel bozukluklarının belirgin olması, bu durumların, kişiler arası ilişkilerindeki ve iş ortamına uyumlarındaki işlevselliklerinde bozulmaya yol açması gerekmektedir.
6) Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozan;
a) Organik nedenlere bağlı kişilik bozuklukları,
b) Kronik organik ruhsal bozukluklar.
7) Kronik nitelik kazanmış, kişinin sosyalliğini (iş ortamına uyumunu ve kişiler arası ilişkilerini) ve/veya işlevselliğini (çalışma gücü ve verimini) bozmuş, güncel tedavi algoritmalarına uygun şekilde, etkin doz ve yeterli süre tedavi edilmelerine rağmen iyileşememiş olan, silahlı görev yapabilecek iyilik haline ulaşamamış olan kronik seyirli travma sonrası stres bozukluğu.
8) İntihar girişimi, yıkıcı davranım, dürtü kontrol bozukluğu ve davranım bozukluğu.
9) Bipolar bozukluk


Herhangi bir ruhsal bozukluk nedeniyle hiçbir hizmet sınıfında çalışamayacak duruma gelenler bu dilim kapsamında değerlendirilir.
Kendisi ve çevresindekiler için tehlikeli olup başkasının yardımına ihtiyaç duyan, tedavi ile işlevsellik kazanamayan psikiyatrik hastalıklar, psikozlar, şizofreni ve şizoaffektif bozukluk.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatih DOĞAN dedi ki:

    Merhaba, benim nacizane bir sorum olacak. Ankara’da askerliğimi yaparken içeride kullanabileceğim yasal iznim kalmadığı için hava değişimi alabilmek adına bir komutanımın tavsiyesi ile Rehberlik ve Danışma Merkezine (RDM) çıktım. Orada görevli Asteğmenlere durumu bildirdim. Özel sebeplerden dolayı izne çıkmam gerektiğini fakat yasal iznim kalmadığı için ancak hava değişimi ile memleketime gidebileceğimi anlattım. Kendileri de anlayışlı biçim de yardımcı olacaklarını söylediler ve rapor hazırlayıp beni Ankara GATA ruh ve sinir hastalıkları bölümüne sevk ettiler. 11 Nisan 2018 günü hastaneye gittim ve doktorlar görüştük. Ona da aynı şekil de durumu izah ettim. Herhangi bir problemim olmadığını memleketime ancak hava değişimi ile gidebileceğimi söyledim. Oda yardımcı olacağını söyledi ve bana 15 günlük hava değişimi raporu verdi ve ben memleketime izne geldim. Dediğim gibi herhangi bir hastalık söz konusu değil amaç sadece hastaneden izni almaktı. Şimdi sağlık verileri geçmişime (E-Nabız) ”Ziyaret edilen hastaneler” kısmında bu hastaneye gittiğim görünüyor ve ”Anksiyete bozukluğu tanımlanmamış” yazıyor tanı olarak. Bu durum benim Bekçiliğe girerken sağlık kurulu kısmın da karşıma çıkar mı ve bana engel olur mu? Hiç bir yer de net bir cevap bulamadım. Bilginiz dahilinde ise bana bu konu da bilgi verebilir misiniz? Cevabınızı bekliyor olacağım. Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar…DİPNOT: Kullandığım herhangi bir ilaç yahut gördüğüm herhangi bir tedavi yok bu konu ile alakalı. Tekrarlamakta fayda var. O hastaneye gitmemin tek sebebi hava değişimi almaktı. Harici kesinlikle hiç bir problemim olmadı. E-Nabız’da da sadece ziyaret edilen hastaneler kısmında gözüküyor. Reçetelerim, Muayenelerim de yahut kullandığı ilaçlar kısmın da bu konuyla alakalı hiç bir şey yok…