Splenomegal(Dalak Büyümesi) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

24.09.2020
A+
A-
Splenomegal(Dalak Büyümesi) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Splenomegal(Dalak Büyümesi) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Splenomegal(Dalak Büyümesi) polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Splenomegal(Dalak Büyümesi) Nedir?

Splenomegali veya genel olarak halk arasında bilinen ismiyle dalak büyümesi, dalak organının çeşitli enfeksiyon durumlarında büyümesi anlamına gelen tıbbi bir durumdur. Vücuttaki çeşitli enfeksiyon ve bazı kanser durumlarında ortaya çıkabilen Splenomegali hastalığı, toplumda belirli bir kitle içerisinde gözlense de oldukça dikkat edilmesi gereken çok ciddi bir tıbbi süreçtir.

Splenomegal(Dalak Büyümesi) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Splenomegal(Dalak Büyümesi) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin GENEL CERRAHİ bölümünde A diliminde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmemeltedir.

A Diliminde Yer Alan Maddesi :

Patolojik bir etyolojik faktörün tespit edilebilmesine yönelik gerekli olan bütün laboratuvar yöntemlerinin, görüntüleme yöntemlerinin, fonksiyon tespit yöntemlerinin yapıldığı, patolojik bir etyolojik faktöre bağlı olmadığı ispatlanan, organ ve sistem fonksiyonlarında bozukluk oluşturmayan hepatomegali, splenomegali sağlam kabul edilir. Patolojik bir etyolojik faktör tespit edilmesi durumunda ilgili bölümce (hematoloji, immünoloji, gastroenteroloji veya diğer) değerlendirilir.

 UYARI: Splenomegal(Dalak Büyümesi) GENEL CERRAHİ bölümünde B,C ve D diliminde de yer almaktadır. Bu sebepten dolayı farklı hastalıkları tetiklemesi veya A dilimi dışında bir durumun sebebiyetini oluşturması durumunda engel teşkil etmektedir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

21
admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.