Timpanoskleroz(Orta Kulak Kireçlenmesi) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

23.09.2020
A+
A-
Timpanoskleroz(Orta Kulak Kireçlenmesi) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Timpanoskleroz(Orta Kulak Kireçlenmesi) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Timpanoskleroz(Orta Kulak Kireçlenmesi) polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Timpanoskleroz(Orta Kulak Kireçlenmesi) Nedir?

Timpanoskleroz = Orta kulak kireçlenmesi: Timpanoskleroz, halk arasında orta kulak kireçlenmesi olarak bilinmektedir. Bilindiği üzere işitmenin ilk aşaması ses dalgalarının dış kulak kanalı ve kulak kepçesi devamında kulakta ki zara ulaşarak titreşim oluşturmasıdır. Titreşim orta kulakta bulunan örs, çekiç ve üzengi kemiklerinin hareketi eşliğinde salyangoz yani iç kulak sıvılarına ulaştırılır. Devamında ise iç kulakta yer alan sinir uçlarında elektrik enerjisine dönüştürülür. Sesin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle birlikte işitme siniriyle beyinde bulunan merkeze ulaştırılır, işitme olayı sağlanır. Tüm bu düzen içerisinde orta kulağın enfeksiyon kapmasıyla işitme aksar, ortaya timpanoskleroz adlı orta kulak kireçlenmesi çıkar. Orta kulağın içini ve kulak zarını kaplayan yapıların kireçlenmesidir.

 

Timpanoskleroz(Orta Kulak Kireçlenmesi) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Timpanoskleroz(Orta Kulak Kireçlenmesi) Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin KULAK BURUN BOĞAZ HASTALIKLARI ve AĞIZ VE DİŞ HASTALIKLARI bölümünde B,C,D diliminde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

21
admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.