Tüberküloz(Verem) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

23.09.2020
A+
A-
Tüberküloz(Verem) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Tüberküloz(Verem) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Tüberküloz(Verem) polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Tüberküloz(Verem) Nedir?

Tüberküloz, halk arasından bilinen yaygın adıyla verem hastalığı olarak da bilinmektedir. Hava yolu aracılığıyla bireyler arasında bulaşabilen söz konusu verem rahatsızlığı, bulaşıcı bir akciğer hastalığı olarak bilinmektedir. Mycobacterium Tuberculosis isimli bakteri aracılığıyla toplumda yayılan tüberküloz hastalığı, toplumumuzda da görülen ve tedavisi aşı ile mümkün olan bir çeşit hastalıktır.

Tüberküloz(Verem) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?


Aktif olarak Tüberküloz(Verem) rahatsızlığını Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğine göre engel teşkil etmekte olup, polis veya bekçi olmanıza engeldir.

Geçirilmiş Tüberküloz(Verem) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Tam olarak organlara zarar vermeden geçirilmiş Tüberküloz(Verem) Polis ve Bekçi olmaya engel teşkil etmemektedir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

21
admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.