TÜRKİYE’DE CAMİLER KAPANIYOR MU? DİYANET AÇIKLADI…

16.03.2020
A+
A-
TÜRKİYE’DE CAMİLER KAPANIYOR MU? DİYANET AÇIKLADI…

TÜRKİYE’DE CAMİLER KAPANIYOR MU? DİYANET AÇIKLADI…

Türkiye’de yeni tip korona virüs COVİD-19’un yayılmaya başlamasıyla hükumet tarafından bir takım tedbirler alınmaya başlamıştı. Bu tedbirler kapsamında vatandaşların topluca bir araya gelecekleri yerler geçici süreliğine kapatıldı ancak akıllara ibadethanelerin durumu geldi.

Yüz binlerce kişinin bir araya gelip ibadet ettikleri camiler Koronavirüs için risk unsuru oluşturmaya başladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ bugün yapmış olduğu son dakika açıklaması ile Koronavirüs tehlikesi geçene kadar camilerde Cuma namazlarının kılınmayacağını ve cemaatle topluca vakit namazlarının kılınmayacağını duyurdu.

Prof. Dr. ERBAŞ açıklamasının devamında, namaz kılmak isteyen kişiler için camilerin sürekli açık kalacağını ancak kişilerin kendi başlarına ve cemaat oluşturmadan namazlarını kılabileceklerini duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali ERBAŞ’ın yapmış olduğu açıklama şu şekildedir:

“İnsanların toplu halde bulundukları mekanlar virüs için risk oluşturmaktadır. Ülkemizde vaka sayısının artmasıyla birlikte tedbir olarak insanların bir araya geldiği organizasyonlar iptal edilmiştir. Cami ve mescitlerde namazların cemaatle kılınmaya devam etmesi halinde virüsün artma ihtimali artmaktadır. İslam dini insanların hayatını tehlikeye atan uygulamalara asla izin vermez.

Dolayısıyıla koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalkıncaya kadar cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılınmasına ara verilmesi gerekmektedir. Bu süreçte cuma namazı yerine öğle namazının kılınması yeterlidir.”

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.