TYT Dönüştürülmüş Puanı İle PMYO Başvuru Yapılabilir Mi ?

18.07.2019
A+
A-
TYT Dönüştürülmüş Puanı İle PMYO Başvuru Yapılabilir Mi ?

Pmyo yani Polis Meslek Yüksek Okuluna TYT dönüştürülmüş puanı ile başvuru yapılabilir mi ?

Pmyo ya başvuru yapabilmenin ilk şartı olan TYT Sınavından o sene Polis Akademisi tarafından belirlenen TYT baraj puanının aşılması gerekmektedir. Fakat ÖSYM’nin yapmış olduğu 2018 yılında ki değişiklikle adayların almış olduğu TYT ham puanı bir sonraki seneye adayların kullanabilmesi için dönüştürülmektedir. Fakat sınavın zorluğuna ve yüzdelik dilimine göre puanınız yükselebilir veya düşebilir.

Peki bu dönüştürülen puanınız Polis Akademisi tarafından kabul edilir mi ona değinelim.

Bu gelen sistem yeni olduğundan dolayı Polis Akademisini arayarak gerekli durumu anlattık fakat aldığımız cevapta;

ÖSYM’nin almış olduğu karalar sadece ÖSYM’yi bağlayacağını ve Polis Akademisini bağlamayacağını belirttiler. Bunun yanı sıra PMYO alım şartlarına baktığımızda bu durum net bir şekilde dile getirilmiştir. Bu alım şartında ki madde;

  • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (260,00) ham taban puan almış olmak; 

Şartında o yıl ki sınavdan denilmesi 2019 yılı içinde 2019 TYT sınavından yeterli puanın alınması yönünde olacaktır. Eğer alım şartlarında bu madde değişmezse dönüştürülmüş puanınız PMYO için kullanılmaz.

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Simge kurtuluş dedi ki:

    2 yıl önce üniversite sınavına girdim ve iyi bir puan ile üniversiteye başkadım. Bu sene üniversiteyi bırakıp polis olmak istiyorum. 2 yıl önce ösym den aldığım puan ile bu sene başvuru yapabilirmiyim?

  2. Mert dedi ki:

    Peki bu maddenin değişmesi gibi bir ihtimal var mı?