Uterus(rahim) Yokluğu, Sarkması veya Şekil Bozukluğu Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

23.09.2020
A+
A-
Uterus(rahim) Yokluğu, Sarkması veya Şekil Bozukluğu Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Uterus(rahim) Yokluğu, Sarkması veya Şekil Bozukluğu Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Uterus(RAHİM) Yokluğu, Sarkması veya Şekil Bozukluğu polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Uterus(rahim) Sarkması Nedir?

Uterus(rahim) Sarkması Halk arasında rahim sarkması olarak da bilinen uterus prolapsus, rahmin olması gereken yerden aşağıya doğru salınımının gerçekleşmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Rahim hareket etmeye elverişli bir organ olmasının yanı sıra bağ dokularının ve pelvik kaslarının vermiş olduğu destek sayesinde asılı bir konumda yer almaktadır.

Uterus(rahim) Yokluğu Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Uterus(rahim) Yokluğu, Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları yönetmeliğinin ÜROLOJİ ve KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümünde A diliminde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel değildir.

Yönetmelikte Yer Alan Maddesi:

Tek testis veya tek over yokluğu, diğeri sağlam olmak ve hormonal bir bozukluğa neden olmamak şartıyla sağlam kabul edilir. Hormonal bozukluk bulunmamak şartıyla uterusun kısmi veya total yokluğu sağlam kabul edilir.

Not: Organ ve sistem fonksiyonlarını bozan, böbrek, üreter, mesane, prostat, üretra, testis, over, uterus veya ürogenital sistemin herhangi bir yerindeki;

  1. Şekil bozuklukları.
  2. Kronik enfeksiyonları.
  3. İleri evre hastalıkları ve cerrahileri, cerrahi sekelleri ve travmatik sekelleri ileri derecede ise D dilimine girer D dilimine göre de elenme sebebidir.

 

Uterus(rahim) Şekil Bozukluğu Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Uterus(rahim) Şekil Bozukluğu, Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları yönetmeliğinin ÜROLOJİ ve KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümünde A diliminde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel değildir.

Yönetmelikte Yer Alan Maddesi:

 Myoma uteriler ve uterusun konjenital anomalileri (yerleşim ve şekil bozuklukları); menstrüel siklus düzensizliği, aşırı kanama, ağrı ve fonksiyon bozukluğu yapmamak şartıyla sağlam kabul edilir.

Not: Uterus deviasyonları, diğer şekil ve yerleşim bozuklukları, perimetrik ve parametrik apseler fazla ise B dilimine girer B dilimi de adaylar için elenme sebebidir.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.