Vezikoüreteral Reflü(İDRAR REFLÜSÜ) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

21.09.2020
A+
A-
Vezikoüreteral Reflü(İDRAR REFLÜSÜ) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Vezikoüreteral Reflü(İDRAR REFLÜSÜ) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Polis ve Bekçi adayları ön sağlık, fiziki yeterlilik parkuru ve mülakat aşamasını başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitim aşamasında ise adayların asıl sağlık muayenesi yapılır. Asıl sağlık  muayenesinde adaylar  18 bölümden muayene olur ve tüm bölümlerden alanında uzman olan doktorlar tarafından sağlam onayı alması gerekmektir.  Bu sağlık muayenesi içerisinde yer alan  Vezikoüreteral Reflü(İDRAR REFLÜSÜ) polis veya bekçi olmaya engel midir bu konuya değineceğiz.

Bu konuya ilgili anlatacağımız durumlar GÜNCEL EMNİYET TEŞKİLATI SAĞLIK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ’NDEN alınmıştır.

NOT: Yönetmeliğe göre polis ve bekçi asıl sağlık raporu aşamasında, A dilimi içerisinde yer alan rahatsızlıklarınız aday olmanıza engel teşkil etmez iken, B,C,D,E dilimindeki rahatsızlıklar aday olmanıza engel teşkil eder. Bu sebepten dolayı rahatsızlığınızın hangi dilimde olduğuna azami önem göstermeniz sizin yararınıza olacaktır.

Vezikoüreteral Reflü(İDRAR REFLÜSÜ) Nedir?

Vezikoüreteral Reflü(İdrar Reflüsü): İdrar mesane üzerinden bazen bir bazense iki üretere, kimi zamansa böbreklere doğru yani geriye yönelik akma eğilimi gösterir. Bu hastalık bir başka ismiyle böbrek kaçağı olarak da bilinmekte ve çocuk ürolojisi tarafından ilgilenilmektedir. Özellikle bebeklerle küçük yaştaki çocuklarda yaygın olarak görülmektedir. Çoğu çocuksa bu hastalıkta uzun süre ile problem yaşamamaktadır.

Vezikoüreteral reflüde birincil (primer) yahut ikincil (sekonder) olmak üzere iki tip vardır. Vezikoüreteral reflü (VUR) genel olarak 1 ile 5 arasındaki derecelerle şekillenmektedir. Derecenin 1 olması halinde durum hafif olarak nitelendirilmektedir. Ciddiyet derecesi 5’e doğru artan vezikoüreteral reflü için en kritik olanı ise 5.derecedir.

Vezikoüreteral Reflü(İDRAR REFLÜSÜ) Polis ve Bekçi Olmaya Engel Midir ?

Güncel Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin ÜROLOJİ ve KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM bölümünde B diliminde yer almasından dolayı polis ve bekçi olmaya engel teşkil etmektedir.

B Diliminde Yer Alan Madde:

Vezikoüreteral reflü, üreteropelvik darlık ve boşaltım sisteminin diğer yapısal bozuklukları ile bu patolojilere bağlı olarak oluşan üriner sistemin komplikasyonları ve bu nedenle yapılan başarısız cerrahi girişimler.

NOT: Yukarıda belirtilen durumlar Polislik(Pomem, Pmyo, Pöh, Paem, Güven Masası) ve Çarşı ve Mahalle Bekçileri için geçerlidir.

Yönetmelikte Yer Alan Tüm Hastalıkların Engel Olup Olmama Durumlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ

Güncel EMNİYET ve TSK alımlarını Şimdi Öğrendin İnstagram hesabımızdan takip edebilir, diğer kamu ve kurum alımlarını da Memur Ol sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Şimdi Öğrendin İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ
Memur Ol İnstagram Sayfamız İçin: TIKLAYINIZ

21
admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.