ÖSYM (YKS) Sınav Sonucuna Nasıl İtiraz Edilir ?

16.07.2019
A+
A-
ÖSYM (YKS) Sınav Sonucuna Nasıl İtiraz Edilir  ?

Nihayet uzun süredir beklenen 2019 YKS sonuçları açıklandı. Fakat bir çok aday beklediğinden daha kötü sonuç alınca, hesaplamada hata olacağını düşünmeye başladı. Bizlerde sizlerin aklınızda çelişki kalmaması için sınav sonucuna nasıl itiraz edilir, nasıl yeniden kontrol edilmesi istenir bu yazımızda bu konu ya değindik.

Yerleştirme sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklanmasından itibaren en geç 15 gün içinde Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak başvuru yapılabilir.

  • Sınav/yerleştirme sonuçlarının incelenmesi isteği (İnceleme masrafları karşılığı olarak 5,00 TL, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir.)
  •  ÖSYM tarafından geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen sınavlara ait yeniden Sınav Sonuç Belgesi edinme isteği  Genel Amaçlı Dilekçe Örneği ile yapılmalıdır.
  • Sınav sorularının bilimsel açıdan doğru olup olmadığının incelenmesini talep eden itirazlar sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde Genel Amaçlı Dilekçe Örneği ile yapılmalıdır. Her bir dilekçede sadece bir soruya yapılan itiraz belirtilmeli ve soru başına 20,00 TL itiraz ücreti ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi 6028011-5229 (IBAN NO: TR 390001002533060280115229) numaralı hesabına yatırılarak banka dekontu dilekçeye eklenmelidir.

Not: Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06538 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı ol mayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacaktır.

ÖSYM İTİRAZ DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ

admin
admin
Sevgili arkadaşlar bir çok alanda sizleri bilgilendirdiğimiz sitemize hoş geldiniz. Bizleri youtube ve instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz. Arama kısmına ( simdiogrendin ) yazmanız yeterli olacaktır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Fatma dedi ki:

    Sınav sonuç itiraz dilekçesi gönderdim ama sonucunu nasıl öğrenebilirim refarans numarası ile deniliyor ama numarayı nereye yazarak gireceğim tyt sınavından turkceden 15 doğru 13 yanlış sosyal dan 3 doğru 1 yanlış matematik den 1 dogrum var ama barajı asamadigim gözüküyor toplam 15.5 net yapıyor 15 net ile barajı aşılacak biliyorum yanlış mı biliyorum bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim

  2. Fatma dedi ki:

    itiraz dilekçesi örneği veriyorsunuz ama sonuç nasıl öğrenilir onun için yardımcı olsaydınız İtiraz yaptım ama sonuç nereden bakılır bilgim yok benim gibi olanlara yol yordam gösteren yok